סוכרת אינה פוגעת בתגובת נוגדנים כנגדCOVID-19 (מתוך Diabetologia)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetologia עולה כי סוכרת או היפרגליקמיה אינן פוגעות בתגובת הנוגדנים כנגד נגיף הקורונה, עדות לכך שחיסון כנגד COVID-19 צפוי להיות בעל יעילות דומה בחולים עם סוכרת ובאלו ללא סוכרת.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את תגובת הנוגדנים כנגד נגיף הקורונה בחולים עם סוכרת. הם התבססו על בדיקה רגישה וספציפית מאוד למדידת רמות נוגדנים, כולל נוגדנים מסוג IgG, IgM ו-IgA, כנגד אנטיגנים שונים של נגיף הקורונה במדגם שכלל 509 חולים עם אבחנה מתועדת של COVID-19, אשר היו במעקב פרוספקטיבי. עוד נבחנו התוצאות הקליניות וטיטר הנוגדנים בהתאם לנוכחות היפרגליקמיה וסוכרת בעת האשפוז או במהלכו.

 

מבין כלל החולים עם הוכחה לזיהום בנגיף הקורונה, 139 (27.3%) אובחנו עם סוכרת, מהם 90 (17.7%) עם אבחנה של סוכרת טרם האשפוז (אבחנה קודמת) ו-49 (9.6%) חולים עם אבחנה של סוכרת בעת האשפוז (אבחנה חדשה).

 

מהנתונים עולה כי אבחנה של סוכרת לוותה ברמות מוגברות של סמני דלקת וקרישיות-יתר, כמו גם לויקוציטוזיס ונויטרופיליה.

סוכרת נקשרה באופן בלתי-תלוי עם סיכון מוגבר לתמותה (יחס סיכון של 2.32, p=0.001), גם לאחר תקנון לגיל, מין ומחלות רקע רלבנטיות אחרות.

יתרה מזאת, קשר הדוק בין רמות סוכר גבוהות יותר ובין הסיכון לתמותה תועד ללא תלות באבחנת סוכרת (יחס סיכון של 1.14, p<0.001).

 

תגובת הנוגדנים כנגד נגיף הקורונה בחולים עם סוכרת הייתה דומה לזו שתוארה בחולים ללא-סוכרת, עם הבדלים מינוריים בלבד, ולא הושפעה מרמות הסוכר בדם.

 

מבין הנוגדנים שנבחנו במחקר, עדות לנוגדנים מסוג IgG כנגד RBD (Receptor Binding Domain) על חלבון Spike על נגיף הקורונה ניבאה את הישרדות החולים עם ובלי סוכרת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חומרת זיהום בנגיף קורונה ושיעורי התמותה המוגברים בחולים עם היפרגליקמיה לא נבעה מהפרעה בתגובת הנוגדנים כנגד נגיף הקורונה בחולים אלו.

הממצאים הצביעו על קשר בין נוכחות נוגדנים מסוג IgG כנגד RBD ובין השפעה מגנה מפני הזיהום ותומכים ביעילות האפשרית של חיסונים עתידיים כנגד נגיף הקורונה בחולי סוכרת.

 

Diabetologia. Published online October 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ