טיפול במעכבי TNF עלול להביא לעליה בסיכון למחלה דלקתית במערכת העצבים המרכזית (JAMA Neurol)

השימוש במעכבי TNF בחולים עם מחלות אוטואימוניות עשוי להביא לעליה בסיכון למחלות דלקתיות במערכת העצבים המרכזית, כך עולה מתוצאות מחקר שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מעכבי TNF משמשים לטיפול במחלות אוטואימוניות מסוימות, דוגמת דלקת מפרקים שגרונית. מחקרים קודמים הציעו קשר בין חשיפה לטיפול זה ובין תגובה דלקתית במערכת העצבים המרכזית, אך הנושא אינו מובן היטב.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון אם חשיפה לטיפול במעכבי TNF מלווה בסיכון מוגבר למחלות דלקתיות דה-מיילינטיביות או שאינן דה-מיילינטיביות בחולים עם התוויה לטיפול במעכבי TNF ולתאר את הספקטרום של מחלות אלו.

 

מדגם המחקר כלל משתתפים עם התוויה מאושרת לטיפול במעכבי TNF (כולל דלקת מפרקים שגרונית, Ankylosing Spondylitis, פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית, מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית). החולים הותאמו ביחס 1:1 לביקורת לפי מין, שנת לידה, סוג מחלה אוטואימונית.

 

התוצא העיקרי היה מחלה דלקתית דה-מיילינטיבית (טרשת נפוצה ומחלות אחרות, דוגמת Optic Neuritis), או מחלה דלקתית שאינה דה-מיילינטיבית (דלקת קרום המוח, דלקת מוח וקרום המוח, דלקת המוח, נוירו-סרקואידוזיסווסקוליטיס של מערכת העצבים המרכזית).

 

מדגם המחקר כלל 212 (64% נשים, גיל חציוני של 52 שנים) משתתפים: 106 חולים עם מחלה דלקתית של מערכת העצבים המרכזית ו-106 ביקורות ללא אירוע דומה.

חשיפה למעכבי TNF תועדה ב-64 חולים (60%) ו-42 ביקורות (40%) ולוותה בסיכון מוגבר לכל תגובה דלקתית במערכת העצבים הדלקתית (יחס סיכויים מתוקן של 3.01, P=0.001). ממצאים אלו היו דומים כאשר החוקרים בחנו תגובה דלקתית דה-מיילינטיבית או שאינה דה-מייליניטיבית.

 

מניתוח משני של הנתונים עלה כי הקשר תועד בעיקר בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (יחס סיכויים מתוקן של 4.82, p=0.005).

 

ממצאי המחקר מעידים כי חשיפה למעכבי TNF בחולים עם מחלות אוטואימוניות מלווה בסיכון מוגבר לאירועים דלקתיים במערכת העצבים המרכזית.

 

JAMA Neurol. Published August 2020

 

לידיעה במדסקייפ