לא נמצאה תועלת לנטילת ויטמין D ואומגה-3 למניעת סרטן או מחלות קרדיווסקולריות, מחקר VITAL (מתוך NEJM)

שימוש בתוספי ויטמין D אינו מועיל למניעת מחלות קרדיווסקולריות (CVD) וסרטן, וקיימת תועלת מזערית משימוש בתוספי אומגה-3. כך הוצג בכינוס ה AHA ופורסם ב New England Journal of Medicine בנובמבר 2018.

מחקר (Vitamin D and Omega-3 Trial (VITAL הוא אחד מהמחקרים האקראיים מבוקרי הפלצבו הגדולים ביותר אשר בוצעו על מנת לבדוק את השפעות תוספי מזון אלה על CVD ועל סרטן, באוכלוסייה נרחבת.

המחקר כלל 25,871 משתתפים. הגיל הממוצע 67.1. משך המעקב הממוצע היה 5.3 שנים. המחקר תוכנן בצורת two-by-two factorial design, והמשתתפים חולקו לקבל אחד מארבע האופציות הבאות: 1. ויטמין D3 במינון 2000IU/day + אומגה 3 במינון 1g/day (2 תוספים פעילים), 2. ויטמין D פעיל ו"אומגה-3" פלצבו, 3. "ויטמין D" פלצבו ואומגה-3 פעיל, 4. שני התוספים פלצבו.

התוצאים הראשוניים אשר נבדקו היו סרטן חודרני מכל סוג ואירועים קרדיווסקולרים מג'ורים (שבץ, אוטם בשריר הלב ותמותה הקשורה למחלות CV). התוצאים המשניים כללו אירועי CVD נוספים כגון רווסקולריזציה, ותמותה כתוצאה מסרטן.

12,933 מטופלים קיבלו אומגה-3 לעומת 12,938 מטופלים אשר קיבלו פלצבו. מתוכם, 386 ו 419 משתתפים עברו אירוע CVD, בהתאמה (HR 0.92, CI 0.8-1.06), לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בין הקבוצות. גם הסיכון ללקות בסרטן לא היה נמוך יותר במשתתפים אשר קיבלו טיפול באומגה-3 לעומת פלצבו.

באנליזה נוספת, אומגה-3 היה קשור בירידה מובהקת בהתערבות קורונרית מילעורית (PCI), (HR 0.78), ב MI פטאלי (HR 0.50), ובסה"כ מחלת לב קורונרית (CHD, אשר כלל MI+רווסקולריזציה+תמותה) (HR 0.83). תוצאים אלה לא הוגדרו מראש במחקר.

בקרב תתי קבוצות, היתה ירידה של 40% בסיכון ל MI בקרב הקבוצה אשר נטלה אומגה-3 וירידה של 19% באירועי CVD מג'ורים, בקרב המשתתפים אשר נטלו פחות מ 1.5 מנות של דג בשבוע. (p=0.048),. במשתתפים אפרו-אמריקאים, הסיכון ל MI היה נמוך יותר בקרב משתתפים שנטלו אומגה-3 לעומת פלצבו (HR 0.23, p=0.001).

ויטמין D פעיל ניתן ל 12,927 משתתפים לעומת 12,944 אשר קיבלו פלצבו. לא היתה ירידה מובהקת בתוצאי CVD או סרטן בקרב משתתפים שקיבלו את התוסף הפעיל לעומת פלצבו. רק באנליזה אשר הסירה את השנתיים הראשונות של המחקר (על מנת להתחשב בתקופת ה latency שעשויה להיות במחלת הסרטן), התמותה מסרטן בקרב הקבוצה שננטלה ויטמין D היתה נמוכה יותר ב 25% מאשר קבוצת הפלצבו (מספר אירועים 112 לעומת 149, p=0.02).

על פי המחבר המוביל, ד"ר מנסון, Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School תוצאות אלה לא מפתיעות לאור נתונים קודמים דומים, וזאת על אף פרום מטה-אנליזה לאחרונה ב JAMA Cardiology אשר הראה תוצאות מבטיחות לתוספי אומגה 3.

ד"ר מנסון קורא להתייחס בזהירות לממצאים חיוביים במחקר זה עם שימוש באומגה 3, מכיוון שתוצאים אלה היו תוצאים שניוניים בלבד. הוא מתייחס בחיוב לממצא כי בקרב אוכלוסיה אפרו-אמריקאית יתכן ונטילת אומגה-3 תראה תועלת בהורדת סיכון ל CVD אך מביע צורך במחקרים נוספים על מנת לאשש זאת.

למרות שהמחקר הראה היעדר תועלת, מציינים החוקרים את חשיבותו דווקא בכך שהוא מטיל אור על האמונה המוטעית שיש לאנשים רבים ברחבי העולם על חלקם של תוספים שונים בהגנה ממחלות קרדיווסקולריות.

החוקרים מסכמים כי מחקר VITAL מראה כי אומגה 3 וויטמין D אינם מועילים בהפחתת הסיכון למחלות קריווסקולריות.

Marine n−3 Fatty Acids and Prevention ofCardiovascular Disease and Cancer. NEJM, November 10, 2018.

Vitamin D Supplements and Prevention of Cancer and CardiovascularDisease. NEJM, November 10, 2018.

לידיעה במדסקייפ