התועלת של Rivaroxaban במניעה שניונית של מחלות לב וכלי דם (J Am Coll Cardiol)

מתן טיפול משולב ב-Rivaroxaban (קסרלטו) במינון נמוך עם אספירין למניעה שניונית עשויה להיות יעיל במיוחד בחולים עם מאפיינים מסוימים בסיכון גבוה, כך עולה מנתונים שפורסמו ב- Journal of the American College of Cardiology.

 

ממחקר COMPASS (Cardiovascular Outcomes for People using Anticoagulation Strategies) עלה כי משלב Rivaroxaban במינון נמוך עם אספירין הפחית סיבוכים וסקולאריים מג'וריים בחולים עם מחלה וסקולארית יציבה.

כעת ביקשו החוקרים לזהות תתי-קבוצות של חולים בסיכון מוגבר להישנות אירועים וסקולאריים, דבר אשר עשוי לסייע למקד את הטיפול ב-Rivaroxaban ואספירין.

 

חולים ממחקר COMPASS עם מחלת כלי דם סווגו לפי הסיכון על-בסיס שתי שיטות: REACH (REduction of Atherothrombosis for Continued Health) ו-CART (Classification and Regression Tree).

ההבדל האבסולוטי בסיכון עם Rivaroxaban ואספירין נבחן אל מול מתן אספירין בלבד לאורך 30 חודשים.

התוצא העיקרי כלל משלב של תמותה קרדיווסקולארית, אוטם שריר הלב, אירוע מוחי, איסכמיה אקוטית של הגפה, או קטיעה על-רקע מחלת כלי דם. עוד בחנו החוקרים אירועי דמם חמורי ואת סך התועלת הקלינית.

 

חולים בסיכון גבוה לפי מדד REACH הוגדרו כחולים עם מעורבות מחלה בשתי מיטות כלי דם ומעלה, היסטוריה של אי-ספיקת לב, או אי-ספיקת כליות.

לפי סיווג CART, חולים בסיכון גבוה הוגדרו על-בסיס מעורבות שתי מיטות כלי דם ומעלה, היסטוריה של אי-ספיקת לב, או סוכרת.

 

הטיפול המשולב ב-Rivaroxaban ואספירין הפחית את היארעות אירועים וסקולאריים חמורים בהיקף של 25% (4.48% לעומת 5.95%; יחס סיכון של 0.75), מקביל למניעה של 23 אירועים ל-1,000 חולים שקיבלו טיפול במשך 30 חודשים, בעלות לא-מובהקת של 34% באירועי דמם חמור (יחס סיכון של 1.34), או הופעת שני אירועים לכל 1,000 מטופלים.

 

בקרב חולים עם לפחות מאפיין אחד בסיכון גבוה לפי סיווג CART, משלב Rivaroxaban עם אספירין מנע 33 אירועים וסקולאריים חמורים, בעוד שבחולים בסיכון מופחת, הטיפול ב-Rivaroxaban ואספירין הוביל למניעת עשרה אירועים לכל 1,000 מטופלים במשך 30 חודשים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם מחלת כלי דם, ריבוד נוסף של הסיכון עשוי לסייע בזיהוי חולים בסיכון מוגבר (מעורבות של לפחות שתי מיטות כלי דם, אי-ספיקת לב, אי-ספיקת כליות, או סוכרת). סך התועלת הקלינית נותר חיובי במרבית החולים שטופלו ב-  Rivaroxaban ואספירין, בהשוואה למטופלים באספירין.

 

J Am CollCardiol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today