הקפדה על היגיינת הפה מפחיתה את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות (European Heart Journal)

בעיות בריאותיות של הפה כגון מחלות פריודונטיות, עששת ואיבוד שיניים נקשרו במחקרים קודמים למחלות קרדיווסקולריות.

מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסייה זה ביקש לבדוק האם שמירה על הגיינת פה עשויה להפחית את הסיכון ללקות במחלות קרדיווסקולריות.

במחקר זה נאספו נתונים של 247,696 אנשים בריאים בגילאים 40 ומעלה אשר עברו בדיקת סקר של בריאות הפה ואשר לא סבלו בעברם ממחלה קרדיווסקולרית. הנתונים נאספו מ National Health Insurance System – National Health Screening Cohort בקוריאה.

לאחר מעקב ממוצע של 9.5 שנים, נרשמו 14,893 אירועים קרדיווסקולריים בקרב משתתפי המחקר וביניהם: מוות קרדיאלי, אוטם בשריר הלב, שבץ ואי ספיקת לב. הסיכון לאירוע קרדיווסקולרי היה גבוה יותר במשתתפים אשר סבלו ממחלה פריודונטית, מעששת או מנשירת שיניים.

צחצוח שיניים פעם אחת או יותר ביום היה קשור בירידה מובהקת סטטיסטית של 9% בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי, לאחר התאמה רבת משתנים.

ביקור שגרתי אצל רופא השיניים  פעם בשנה לפחות אשר כלל ניקוי שיניים גם כן היה קשור בירידה של 14% בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי.

הקפדה טובה יותר על היגיינת הפה היתה קשורה בירידה בסיכון למחלות קרדיווסקולריות אשר נקשרו במחלות פריודונטיות, עששת ואיבוד שיניים.

מסקנת החוקרים היתה כי הקפדה על היגיינת פה באמצעות צחצוח שיניים יומי וביקור שנתי אצל רופא השיניים הכולל גם ניקוי שיניים קשורים בהפחתה בסיכון לאירועים קרדיווסקולרים באנשים בריאים.

 

Improved oral hygiene care attenuates thecardiovascular risk of oral health disease: a population-based study from Korea. European Heart Journal. December 18, 2018.