טיפול ב-Apixaban מסייע במניעת תרומבואמבוליזם ורידי בחולים עם ממאירות (N Eng JMed)

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר, מהן עולה כי טיפול ב-Apixaban(אליקוויס) לווה בשיעור נמוך יותר משמעותית של אירועי תרומבואמבוליזם ורידי, בהשוואה לפלסבו, בחולי סרטן אמבולטורים בסיכון בינוני-עד-גבוה, אשר החלו בטיפול כימותרפי. שיעור אירועי דמם מג'ורי היה גבוה יותר עם הטיפול הפעיל, בהשוואה לטיפול דמה.

החוקרים השלימו מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, כפל-סמיות, להערכת היעילות והבטיחות של Apixaban (2.5 מ"ג, פעמיים ביום) למניעת אירועי תרומבואמבוליזם ורידי בחולי סרטן אמבולטוריים, בסיכון בינוני-עד-גבוה לתרומבואמבוליזם ורידי, אשר החלו טיפול כימותרפי.

תוצא היעילות העיקרי היה תיעוד תרומבואמבוליזם ורידי לאורך 180 ימי מעקב. תוצא הבטיחות העיקרי היה אירוע דמם מג'ורי.

מבין 574 חולים שחולקו באקראי במסגרת המחקר, 563 חולים נכללו בניתוח הנתונים. אירועי תרומבואמבוליזם ורידי תועדו ב-12 מבין 288 חולים (4.2%) בקבוצת הטיפול ב-Apixaban וב-28  מבין 275 חולים (10.2%) מאלו בקבוצת הפלסבו (יחס סיכון של 0.41, P<0.001). עוד עולה מהנתונים כי שיעור אירועי דמם מג'ורי עמדו על 3.5% (10 חולים) בקבוצת הטיפול ב-Apixaban וב-1.8% (5 חולים) מאלו בקבוצת הפלסבו (יחס סיכון של 2.00, p=0.046).

במהלך הטיפול, דימום מג'ורי תועד בשישה חולים (2.1%) בקבוצת הטיפול הפעיל ובשלושה חולים (1.1%) מאלו בקבוצת הפלסבו (יחס סיכון של 1.89).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות Apixaban במניעת תרומבואמבוליזם ורידי בחולי סרטן אמבולטוריים, בסיכון בינוני-עד-גבוה לתרומבואמבוליזם ורידי, אשר מיועדים להתחלת טיפול כימותרפי. הסיכון לדימום מג'ורי היה גבוה יותר עם הטיפול הפעיל, בהשוואה לטיפול דמה.

 N Eng J Med, December 4, 2018