חשיפה לנוזלים לסיגריות אלקטרוניות מלווה בנזק לתאים בגוף (J Am Coll Cardiol)

באמצעות מערכת תרבית חדשה מצאו חוקרים כי תאי גזע אנדותליאלים שנחשפו לנוזלים לסיגריות אלקטרוניות הדגימו ירידה בחיוניות ותפקוד התאים. הממצאים פורסמו במהדורת 4 ביוני של כתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

החוקרים מדווחים כי בעקבות חשיפה למספר נוזלים לסיגריות אלקטרוניות, תאי אנדותל שמקורם מתאי גזע הדגימו רמות מוגברות של ROS (Reactive Oxygen Species), הפעלת מסלולי דלקת וקליטת LDL.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעות של שישה סוגים שונים של נוזלים לסיגריות אלקטרוניות, עם ריכוזים שונים ניקוטין, ודגימות דם ממשתמשים בסיגריות אלקטרוניות על בריאות האנדותל והפעלת מאקרופאגים בתלות בתאי אנדותל.

 

הממצאים הצביעו על הבדלים ניכרים ברעילות התאית של נוזלים לסיגריות אלקטרוניות, כאשר נוזלים בטעם קינמון היו הפוטנטיים ביותר והובילו לירידה משמעותית בחיות תאים, עליה ברמות ROS, פעילות Caspase 3/7 וקליטת LDL, הפעלת מסלולי עקה חמצונית ופגיעה בהתפתחות ונדידת תאים, עדות לפגיעה בתפקוד האנדותל.

 

בעקבות חשיפה לנוזלים לסיגריות אלקטרוניות חלו שינויים בפעילות מאקרופאגים לכיוון פרו-דלקתי, עם יצירת Interleukin-1β ו-Interleukin-6 ועליה ברמות ROS.  לאחר חשיפה של תאי אנדותל הומאני שמקורם מתאי גזע לסרום של משתמשים בסיגריות אלקטרוניות, זוהה קשר בין רמות ROS מוגברות ובין הפרעה בתפקוד האנדותל, עם פגיעה בתכונות יצירת כלי דם. עוד תועדה עליה בביטוי ציטוקינים דלקתיים בסרום של משתמשים בסיגריות אלקטרוניות.

 

החוקרים כותבים כי חשיפה אקוטית לנוזלים בטעמים לסיגריות אלקטרוניות עלולה להחמיר פגיעה בתפקוד האנדותל, אשר לעיתים קרובות מקדימה התפתחות מחלות לב וכלי דם.

 

J Am Coll Cardiol. 2019;73:2722-2737

 

לידיעה במדסקייפ