סיכון מוגבר לדימום תוך-גולגולתי עם טיפול באספירין למניעה ראשונית (JAMA Neurology)

טיפול באספירין במינון נמוך עשוי להביא לעליה בסיכון לדימום תוך-גולגולתי במטופלים ללא מחלה קרדיווסקולארית תסמינית, כך עולה מתוצאות מחקר שפורסמו במהלך חודש מאי בכתב העת JAMA Neurology.

 

החוקרים ביקשו לבחון את הסיכון לדימום תוך-גולגולתי על-רקע טיפול באספירין במינון נמוך בקרב חולים ללא מחלה קרדיווסקולארית תסמינית.

הם השלימו סקירה שיטתית לזיהוי מאמרים שפורסמו במאגרי PubMed, Embase, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-ClinicalTrials.gov בין ינואר 1966 ועד 30 באוקטובר, 2018. החוקרים התמקדו במחקרים אקראיים להשוואת אספירין במינון נמוך (מינון יומי של עד 100 מ"ג/יום) בהשוואה לביקורות ותיעדו את תוצאי הסיום של דימום תוך-גולגולתי בנפרד עם טיפול פעיל וקבוצת ביקורת.

 

התוצאים העיקריים כללו כל דימום תוך-גולגולתי, דימום תוך-מוחי, דימום תת-דוראלי או חוץ-דוראלי, ודימום תת-עכבישי, בקרב מטופלים באספירין לעומת ביקורות.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 13 מחקרים אקראיים להערכת אספירין במינון נמוך למניעה ראשונית, כולל 134,446 משתתפים. מהתוצאות עלה כי טיפול באספירין במינון נמוך, בהשוואה לקבוצת הביקורת, לווה בסיכון מוגבר לכל דימום תוך-גולגולתי (8 מחקרים; סיכון יחסי של 1.37; שני דימומים תוך-גולגולתיים נוספים לכל 1,000 מטופלים), כאשר העליה הגדולה ביותר בסיכון היחסי תועדה עם דימום תת-דוראלי או חוץ-דוראלי (4 מחקרים; סיכון יחסי של 1.53) ועליה קטנה יותר תועדה בסיכון לדימום תוך-מוחי ודימום תת-עכבישי.

 

מאפיינים בתחילת המחקר שנקשרו עם סיכון מוגבר לדימום תוך-מוחי תחת טיפול באספירין במינון נמוך כללו מוצא/גזע אסייאתי ומדד מסת גוף נמוך.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים ללא מחלה קרדיווסקולארית תסמינית, טיפול באספירין במינון נמוך לווה בסיכון מוגבר לדימום תוך-גולגולתי וסיכון מוגבר לדימום תוך-מוחי באסייאתים ואלו עם מדד מסת גוף נמוך.

                         

JAMA Neurology. Published online May 13, 2019

 

לידיעה במדסקייפ