אוטם לבבי נפוץ בחולים מאושפזים ומלווה בשיעורי הישרדות נמוכים (JAMA Netw Open)

אוטם לבבי חד בזמן אשפוז הינו סיבוך נפוץ ולעיתים קרובות מלווה בשיעורי הישרדות נמוכים יותר, כך עולה מתוצאות מחקר, שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את ההיארעות, גורמי סיכון ותוצאות מקרים של אוטם לבבי באשפוז. המחקר כלל חולים שאושפזו במרכזי Veterans Health Administrator בין יולי 2007 ועד ספטמבר 2009. היארעות אירועי אוטם לבבי באשפוז נקבעה מכלל מקרי אוטם לבבי באשפוז מבין סך מספר האשפוזים. ממדגם המקרים של אוטם לבבי באשפוז אספו החוקרים נתונים מהרשומות הרפואיות אודות 687 מקרים ו-687 ביקורות תואמות.

 

סך כולל של 5,556 חולים עם אבחנה של אוטם לבבי באשפוז (גיל ממוצע של 73 שנים) זוהו מבין 1.3 מיליון אשפוזים, עם שיעורי היארעות של 4.27 מקרי אוטם לבבי באשפוז לכל 1,000 אשפוזים.

גורמי סיכון בלתי-תלויים שנקשרו עם אוטם לבבי באשפוז כללו אשפוז ביחידת טיפול נמרץ, היסטוריה של מחלת עורקים כלילית, קצב לב של מעל 100 פעימות לדקה, ריכוז המוגלובין של מתחת ל-8 גרם/ד"ל וספירה לבנה של 14,000 תאים/מיקרוליטר ומעלה. בהשוואה לקבוצת הביקורות התואמות, שיעורי התמותה היו גבוהים יותר משמעותית בחולים עם אוטם לבבי באשפוז – שיעורי תמותה באשפוז של 26.4% לעומת 4.2%; שיעורי תמותה לאחר 30 ימים של 33% לעומת 10%, שיעורי תמותה לאחר שנה אחת של 59.2% לעומת 34.4%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אוטם לבבי הינו סיבוך נפוץ בזמן אשפוז ונקשר עם גורמי סיכון משותפים למחלות לב וכלי דם וסמנים לתחלואה חדה. תוצאות החולים לאחר אוטם לבבי באשפוז היו גרועות יותר, עם שיעורי תמותה לאחר שנה אחת שהגיעו ל-60%.

 

JAMA Netw Open 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today