שכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי דם בחולים עם כבד שומני שאינו על-רקע צריכת אלכוהול (Liver International)

במאמר שפורסם בכתב העת Liver International מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר, מהן עולה כי בחולים עם מחלת כבד שומני, שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (NAFLD או Non-Alcoholic Fatty Liver Disease), מצויים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, בהשוואה לביקורות תואמות. עם זאת, מדדים היסטולוגיים לא ניבאו באופן בלתי-תלוי סיכון זה.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון אם גורמי סיכון מוכרים למחלות לב וכלי דם ומדדים היסטולוגיים עשויים לנבא תוצאות קרדיווסקולאריות בחולים עם כבד שומני שאינו על-רקע צריכת אלכוהול.

 

מדגם המחקר כלל 603 חולים עם NAFLD מוכח בביופסיה, ללא עדות למחלות לב וכלי דם בתחילת המחקר. לחולים אלו התאימו החוקרים עשר ביקורות מהאוכלוסיה הכללית. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת יחס הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.

 

במהלך מעקב ממוצע של 18.6 שנים, 168 חולים (28%) עם מחלת כבד שומני, שאינה על-רקע צריכת אלכוהול ו-1,325 ביקורות (21%) אובחנו עם מחלה קרדיווסקולארית (יחס סיכון של 1.54). במדגם החולים עם NAFLD, החוקרים זיהו קשר בין גיל, מין זכר, סוכרת מסוג 2, עישון וריכוז טריגליצרידים ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

כאשר החוקרים לקחו בחשבון גורמי סיכון אלו למחלות לב וכלי דם, הם מצאו כי לא זוהה קשר בין המדדים ההיסטולוגיים השונים, כולל נוכחות NASH (Non-Alcoholic Steatohepatitis) ושלב פיברוזיס, ובין היארעות מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם NAFLD קיים סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, אך מדדים היסטולוגיים של NAFLD לא ניבאו את הסיכון הנ"ל.

 

Liver International. 2018;39(1):197-204.

 

לידיעה במדסקייפ