פרוגנוזה טובה בנוכחות מדד הסתיידות עורקים כליליים אפסי בחולים עם כאבי חזה (Open Heart)

מדד CAC (Coronary Artery Calcification) אפסי בחולים שהשלימו בדיקת CT בשל חשד לאנגינה יציבה הינו בעל ערך מנבא שלילי גבוה לשלילת מחלת עורקים כלילית חוסמת ומלווה בפרוגנוזה טובה בטווח הזמן הבינוני, כך מדווחים חוקרים במאמר, שפורסם בכתב העת Open Heart.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי הימצאות נגעים לא-מסוידים בעורקים הכליליים בחולים עם חשד לאנגינה יציבה ומדד CAC אפסי ולבחון את החשיבות הפרוגנוסטית של מדד CAC אפסי בחולים תסמיניים אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, שכלל חולים עם כאב חזה יציב, אשר השלימו הערכת CAC עם/בלי CTCA (CT Coronary Angiography) כחלק מטיפול רפואי לאורך שבע שנים. אירועים חריגים לבביים מג'וריים כללו תמותה לבבית, אוטם לבבי לא-פטאלי ו/או רה-וסקולריזציה לא-אלקטיבית.

 

מהנתונים עלה כי ב-915 מבין 1,753 נבדקים (52.2%) תועד מדד CAC אפסי. מבין 751 המשתתפים עם מדד CAC אפסי בהם בוצעה בדיקת CTCA, ב-674 נבדקים (89.7%) זוהו עורקים כליליים תקינים, ב-63 (8.4%) זוהתה מחלת עורקים כלילית לא-חסימתית עם היצרות קטנה מ-50% וב-14 נבדקים (1.9%) תועדה היצרות של 50% ומעלה בלפחות עורק כלילי אחד.

 

הערך המנבא השלילי של מדד CAC אפסי לשלילת היצרות של 50% ומעלה עמד על 98.1%. לאורך חציון מעקב של 2.2 שנים, השיעור השנתי של אירועים חריגים לבביים מג'וריים עמד על 1.9 ל-1,000 שנות-אדם בנוכחות מדד CAC אפסי ועל 7.4 ל-1,000 שנות-אדם בנוכחות מדד CAC לא-אפסי (יחס סיכון של 3.8, p=0.009). עם זאת, לאחר תקנון לגיל, מין וגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, לא זוהה עוד הבדל מובהק סטטיסטית בסיכון לסיבוכים לבביים מג'וריים בין שתי הקבוצות. לאחר תקנון לגיל, מין וגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, יחס הסיכון לתמותה מכל-סיבה בקרב אלו עם מדד CAC אפסי, בהשוואה לאלו עם מדד לא-אפסי, עמד על 2.1 (p=0.27).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מדד CAC אפסי בקרב חולים עם אנגינה יציבה הינו בעל ערך מנבא שלילי גבוה לשלילת מחלת עורקים כלילית חסימתית ומלווה בפרוגנוזה טובה.

 

Open Heart 2019