התועלת של טיפול נוגד-טסיות בחולים עם אירוע מוחי איסכמי או התקף איסכמי חולף ( Cardiol Am J ) 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Cardiology מדווחים חוקרים מוושינגטון על תוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה, מהן עולה כי טיפול נוגד-טסיות כפול הפחית את הסיכון לאירוע מוחי איסכמי וזאת על חשבון סיכון מוגבר לדימומים.

היעילות של טיפול נוגד-טסיות כפול למניעה שניונית לאחר אירוע מוחי איסכמי חד או התקף איסכמי חולף אינה ידועה.

בסקירה השיטתית ומטה האנליזה הנוכחית ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות והיעילות של מתן מוקדם (תוך 24 שעות) של טיפול נוגד-טסיות כפול (Clopidogrel או Ticagrelor עם אספירין) לעומת טיפול נוגד-טסיות יחיד (אספירין בלבד) בחולים עם התקף איסכמי חולף או אירוע מוחי איסכמי שאינו עקב תסחיף לבבי.

הסקירה כללה נתונים משלושה מחקרים אקראיים ומבוקרים עם 21,067 חולים להערכת מתן מוקדם של טיפול נוגד-טסיות כפול לעומת מתן נוגד-טסיות יחיד. תוצאי היעילות כללו את שיעורי אירוע מוחי איסכמי ותמותה מכל-סיבה. תוצא הבטיחות של המחקר היה אירועי דמם חמור.

מהנתונים עולה כי טיפול נוגד-טסיות כפול הפחית משמעותית את הסיכון לאירוע מוחי איסכמי (יחס סיכון של 0.73, רווח בר-סמך 95% של 0.54-0.97), עליה בסיכון לדימום חמור (יחס סיכון של 2.48, רווח בר-סמך 95% של 1.07-5.26).

החוקרים מדווחים על מגמה מספרית, אך לא מובהקת סטטיסטית, של עליה בתמותה עם טיפול נוגד-טסיות כפול (יחס סיכון של 1.29, רווח בר-סמך 95% של 0.73-2.23).

הנתונים נותרו על-כנם בניתוחים סטטיסטיים שונים.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת התזמון הטוב ביותר של מתן טיפול נוגד-טסיות כפול בחולים לאחר אירוע מוחי איסכמי או התקף איסכמי חולף ולקבוע את התועלת של הטיפול בחולים עם אירוע מוחי איסכמי שאינו משנית לתסחיף לבבי ואלו לאחר התקף איסכמי חולף בסיכון גבוה.

Am J Cardiol. 2021 Jul 2