חשיבות רבה לאיזון ערכי סוכר בדם בשלב מוקדם במהלך סוכרת מסוג 2 (  Diabetes   Care)

בחולים עם סוכרת מסוג 2 ישנה חשיבות רבה להשגת איזון מהיר של רמות הסוכר בדם מאחר והסיכון להתקפי לב ותמותה עולה משמעותית במקרים בהם לא מושג איזון בשלב מוקדם של המחלה, כך עולה מתוצאות מחקר משבדיה ובריטניה שפורסמו בכתב העת Diabetes Care.

החוקרים בחנו את הקשר בין ירידה משמעותית ברמות סוכר בדם ממועד אבחנת סוכרת מסוג 2 ובין הסיכון להתקפי לב ותמותה.

המחקר הנוכחי מבוסס על נתוני מחקר UKPDS (UK Prospective Diabetes Study), אחד המחקרים המרכזיים בתחום סוכרת מסוג 2.

מטרת ניתוח הנתונים הייתה לבחון את החשיבות של רמות סוכר בדם במהלך השנים הראשונות לאחר האבחנה של סוכרת מסוג 2 בכל הנוגע לפרוגנוזה של אוטם לבבי ותמותה לאחר 10-20 שנים.

מהנתונים עולה כי לרמות סוכר בדם בשלב מוקדם לאחר האבחנה של סוכר מסוג 2 השפעה הרבה יותר גדולה על הפרוגנוזה של החולים, מכפי שסברו בעבר.

השגת יעדי איזון גליקמי בהתאם להנחיות לטיפול (המוגלובין מסוכרר מתחת ל-7.0%) כבר סביב מועד האבחנה לוותה בירידה של כ-20% בסיכון לתמותה לאחר 10-15 שנים, בהשוואה לרמות סוכר גבוהות יותר (המוגלובין מסוכרר של 8.0%).

בנוסף, מהנתונים עולה כי דחיית השגת איזון גליקמי מוצלח עד 10 שנים לאחר האבחנה לוותה בירידה של 3% בלבד בסיכון לתמותה.

ממצאי המחקר מעידים על חשיבות השגת איזון גליקמי בשלב מוקדם לאחר האבחנה של סוכרת מסוג 2 במטרה לשפר את תוצאות הטיפול בחולים אלו. הממצאים גם מדגישים את חשיבות זיהוי סוכרת מסוג 2 בשלב המוקדם ביותר האפשרי במטרה למנוע מצב בו רמות הסוכר נותרות גבוהות לאורך שנים רבות לפני האבחנה והטיפול.

 

Diabetes Care 2021

 

לידיעה ב-EurekAlert