השפעות פורסיגה על הפרעות קצב לב חדריות, דום לב או מוות פתאומי (Journal European Heart )

במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal מדווחים חוקרים על ניתוח נתונים ממחקר DAPA-HF, מהם עולה כי טיפול ב-Dapagliflozin (פורסיגה) מפחית את הסיכון להפרעות קב לב חדריות חמורות, דום לב, או מוות פתאומי, כאשר ניתן כתוספת לטיפול קונבנציונאלי בחולים עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעות של פורסיגה על היארעות הפרעות קצב לב חדריות ומוות פתאומי בחולים עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל.

החוקרים השלימו ניתוח פוסט הוק של ממצאי מחקר DAPA-HF ובחנו אירועים חריגים חמורים שכללו הפרעות קצב לב חדריות חמורות או דום לב, בנוסף למוות פתאומי.

הם ביקשו לקבוע את ההשפעה של פורסיגה, בהשוואה לפלסבו, על המשלב של הופעה ראשונה של הפרעת קצב לב חדרית חמורה, דום לב לאחר החייאה, או מוות פתאומי.

מהנתונים עולה כי הפרעת קצב לב חדרית חמורה תועדה ב-115 מבין 4,744 (2.4%) חולים במחקר DAPA-HF, כולל פרפור פרוזדורים ב-15 חולים, טכיקרדיה חדרית ב-86 חולים, הפרעת קצב לב חדרית/טכיאריתמיה ב-12 חולים ו-Torsade de Pointe בשני חולים. מבין 500 מקרי תמותה קרדיווסקולארית, 206 (41%) הוגדרו כמוות פתאומי. שמונה חולים שרדו החייאה לאחר דום לב.

גורמים שניבאו את התוצא המשולב (הופעה ראשונה של הפרעת קצב לב חדרית חמורה, החייאה עקב דום לב, או מוות פתאומי), כללו את רמות NT-proBNP, היסטוריה של הפרעת קצב לב חדרית, מקטע פליטה ש חדר שמאל, לחץ דם סיסטולי, היסטוריה של אוטם לבבי, מין זכר, מדד מסת גוף, ריכוז נתרן בדם, טיפול בפורסיגה וטיפול CRT (Cardiac Resynchronization Therapy).

בקרב משתתפים שחולקו לטיפול בפורסיגה, ב-140 מבין 2,373 חולים (5.9%) תועד התוצא העיקרי המשולב, בהשוואה ל-175 מבין 2,371 חולים (7.4%) בזרוע הפלסבו (יחס סיכון של 0.79, p=0.037) וההשפעה הייתה עקבית עם כל מרכיב בתוצא המשולב.

ממצאי המחקר תומכים בהשפעה המגנה של פורסיגה בחולים עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, עם עדויות כי הוספת הטיפול התרופתי לטיפול הסטנדרטי מלווה בהפחתת הסיכון להפרעות קצב לב חדריות, דום לב או מוות פתאומי.

European Heart Journal, 2021