הפסקת עישון: השיפור בתמותה גובר על ההחמרה המטבולית (JAMA Netw Open)

חוקרים מאוסטרליה טוענים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open כי החשש מפני עליה במשקל אינו צריך להרתיע מעשנים מהפסקת עישון, מאחר והירידה בתמותה גוברת על ההחמרה המטבולית בעקבות צעד זה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שינוי במשקל הגוף לאחר הפסקת עישון ובין הסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית, סוכרת מסוג 2, מחלת ריאות חסימתית כרונית ותמותה מכל-סיבה.

החוקרים בחנו את הנתונים ממדגם ארצי מייצג של מבוגרים מאוסטרליה בגילאי 18 שנים ומעלה. הרגלי עישון ומדדים אנתרופומטריים דווחו באופן עצמי כל שנה. ניתוח סטטיסטי שימש לקביעת הקשר בין השינוי במשקל הגוף ומדד מסת הגוף ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2, ממאירות, מחלת ריאות חסימתית כרונית ותמותה.

מדגם המחקר כלל 16,663 משתתפים (8,082 גברים, גיל ממוצע של 43.7 שנים). מהנתונים עולה כי בקרב אלו שהפסיקו לעשן נרשמה עליה גדולה יותר במשקל הגוף (הבדל ממוצע של 3.14 ק"ג) ובמדד מסת הגוף (הבדל ממוצע של 0.82), בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן.

בהשוואה להמשך עישון סיגריות, הסיכון לתמותה היה נמוך ב-50% בקרב אלו שהפסיקו לעשן וירדו במשקל.

בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן, יחסי הסיכון לתמותה עמדו על 0.79 באלו שהפסיקו לעשן ולא חל שינוי במשקלם, 0.33 באלו שהפסיקו לעשן ועלו 0.1-5.0 קילוגרמים במשקל, 0.24 באלו שהפסיקו לעשן ועלו בין 5.1 עד 10.0 קילוגרמים במשקל גופם ו-0.36 באלו שהפסיקו לעשן ועלו למעלה מ-10 ק"ג במשקל גופם.

יחסי הסיכון לתמותה עמדו על 0.61 בקרב אלו שהפסיקו לעשן ובהם נרשמה ירידה במדד מסת הגוף, 0.86 באלו שהפסיקו לעשן ללא שינוי במדד מסת הגוף, 0.32 באלו שהפסיקו לעשן ועלו עד 2 יחידות במדד מסת הגוף ו-0.26 באלו שהפסיקו לעשן ועלו למעלה מ-2 יחידות במדד מסת הגוף.

ממצאי המחקר הנוכחי מעידים כי הפסקת עישון מלווה בעליה משמעותית במשקל; עם זאת, עליה זו לא לוותה בסיכון מוגבר למחלות כרוניות ולא הפחיתה את התועלת של הפסקת עישון מבחינת הסיכון לתמותה.

JAMA Netw Open. 2021

לידיעה ב-MedPage Today