טיפול מוקדם בפלזמה בטיטר גבוה עשוי למנוע מחלה חמורה על-רקע נגיף הקורונה בקשישים (Med N Engl J)

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר, מהן עולה כי מתן מוקדם של פלזמה ממחלימים עם טיטר גבוה של נוגדנים כנגד נגיף הקורונה לקשישים עם מחלה קלה, הפחית את הסיכון להתקדמות COVID-19.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת של מתן פלזמה ממחלימים בשלב מוקדם של המחלה, לאחר שמחקר קודם מצא כי בחולים מאושפזים הטיפול לא היה מוצלח. לצורך כך, הם השלימו מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל מתן פלזמה עם טיטר גבוה של נוגדני IgG כנגד נגיף הקורונה לקשישים בתוך 72 שעות מהופעת תסמינים קלים של נגיף הקורונה.

התוצא העיקרי של המחקר היה מחלה נשימתית חמורה, אשר הוגדרה בנוכחות קצב נשימות של 30 נשימות לדקה ומעלה ו/או רוויון חמצן של מתחת ל-93% באוויר חדר. המחקר הופסק בשל מוקדם לאחר גיוס כ-76% מהמדגם הצפוי בעקבות ירידה משמעותית במקרי COVID-19 באזור ולא ניתן היה להמשיך בגיוס עקבי של חולים למחקר.

במסגרת המחקר חולקו באקראי 160 חולים, כאשר מחלה נשימתית חמורה התפתחה ב-13 מבין 80 חולים (16%) שטופלו בפלזמה ממחלימים וב-25 מבין 80 חולים (31%) בזרוע הפלסבו (סיכון יחסי של 0.52, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.94, p=0.03), עם ירידה יחסית בסיכון של 48%.

מניתוח נוסף של הנתונים לאחר הוצאת 6 חולים בהם תועדה מחלה נשימתית חמורה לפני מתן פלזמה ממחלימים או פלסבו עלה כי גודל השפעה של הטיפול הפעיל היה גדול יותר (סיכון יחסי של 0.40, רווח בר-סמך 95% של 0.20-0.81).

ממצאי המחקר תומכים במתן פלזמה ממחלימים בטיטר גבוה לקשישים עם זיהום קל בנגיף הקורונה למניעת התקדמות למחלה חמורה.

N Engl J Med January 6, 2021