עדויות חדשות מעידות כי גם טיפול קצר בסטרואידים מלווה בסיכון לאירועים חריגים חמורים (Intern Med Ann )

שימוש ממושך בקורטיקוסטרואידים לטיפול במחלות דלקתיות כרונית מציב את החולים בסיכון לאירועים חריגים חמורים, כולל מחלות לב וכלי דם, אוסטיאופורוזיס, קטרקט וסוכרת. כעת, מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine עולה כי גם קורסים קצרים של טיפול בסטרואידים מלווים בסיכון לאירועים חריגים חמורים.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין קורסי טיפול בסטרואידים ובין אירועים חריגים חמורים, בפרט דימום ממערכת העיכול, אלח-דם ואי-ספיקת לב.

הם השלימו סדרת מקרים ממאגר National Health Insurance Research Database של תביעות רפואיות בטייוואן והתמקדו במבוגרים בגילאי 20-64 שנים.

 

במסגרת המחקר נבחנו שיעורי היארעות אירועים חריגים חמורים בקרב מטופלים בסטרואידים ואלו שלא טופלו בתכשירים אלו, כמו גם יחס שיעורי היארעות אירועים חריגים חמורים בתוך 5-30 ובתוך 31-90 ימים מהתחלת טיפול בסטרואידים.

 

מבין למעלה מ-15.8 מיליון מבוגרים במאגר הנתונים, כ-2.6 מיליון משתתפים שקיבלו קורס טיפול אחד בסטרואידים נכללו במחקר. ההתוויות הנפוצות ביותר לטיפול בתכשירים אלו כללו מחלות עור וזיהומים בדרכי הנשימה.

 

שיעורי ההיארעות לכל 1,000 שנות-אדם בקרב מטופלים בסטרואידים עמדו על 27.1 אירועי דמם ממערכת העיכול, 1.5 אירועי אלח-דם ו-1.3 אירועי אי-ספיקת לב. שיעור אירועי דמם ממערכת העיכול (יחס שיעורי היארעות של 1.80; רווח בר-סמך 95% של 1.75-1.84), כמו גם שיעורי היארעות אלח-דם ואי-ספיקת לב עמדו על 1.99 (יחס שיעורי היארעות של 1.99; רווח בר-סמך 95% של 1.70-2.32; ויחס שיעורי היארעות של 2.37; רווח בר-סמך 95% של 2.13-2.63; בהתאמה), היו מוגברים משמעותית במהלך 5-30 ימים לאחר התחלת טיפול בסטרואידים ופחתו במהלך 31-90 הימים הבאים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי קורסי טיפול פומי בקורטיקוסטרואידים ניתנים לעיתים קרובות למבוגרים בטייוואן. השיעורים הגבוהים ביותר של אירועי דמם ממערכת העיכול, אלח-דם ואי-ספיקת לב תועדו במהלך החודש הראשון לאחר התחלת טיפול בסטרואידים.

 

Ann Intern Med. Published online July 6, 2020

 

לידיעה במדסקייפ