עדויות נוספות מוכיחות כי אין תועלת להתערבות כלילית מילעורית או ניתוח בחולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה (Circulation)

בחולים עם מחלת לב איסכמית יציבה, רה-וסקולריזציה כלילית אינה מובילה לשיפור הישרדותי בהשוואה לטיפול תרופתי ראשוני, אך מפחיתה אנגינה לא-יציבה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Circulation והוצגו במקביל בכנס ה-EuroPCR.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי רה-וסקולריזציה מבוצעת לעיתים קרובות בחולים עם מחלת לב איסכמית יציבה. עם זאת, לא ברור אם רה-וסקולריזציה מפחיתה את הסיכון לתמותה ותוצאים קרדיווסקולאריים אחרים.

 

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי PubMed/Embase/CENTRAL לזיהוי מחקרים אקראיים להשוואת רה-וסקולריזציה שגרתית אל מול טיפול שמרני ראשוני בחולים עם מחלת לב כלילית יציבה.

התוצא העיקרי של המחקר היה תמותה. תוצאים משניים כללו תמותה עקב מחלות לב וכלי דם, אוטם לבבי, אי-ספיקת לב, אירוע מוחי, אנגינה לא-יציבה והעדר אנגינה.

 

הסקירה כללה 14 מחקרים אקראיים ומבוקרים עם סך כולל של 14,877 משתתפים, אשר היו במעקב ממוצע משוקלל של 4.5 שנים (64,678 שנות-אדם).

מרבית המחקרים כללו חולים עם תפקוד סיסטולי שמור של חדר שמאל, היקף תסמינים נמוך ולא כללו חולים עם מחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי.

 

רה-וסקולריזציה בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד לא לוותה בסיכון מופחת לתמותה (סיכון יחסי של 0.99, רווח בר-סמך 95% של 0.90-1.09).

ניתוח סטטיסטי תמך בהעדר התועלת של פרוצדורת רה-וסקולריזציה להפחתת הסיכון לתמותה בחולים עם מחלת לב כלילית יציבה.

 

רה-וסקולריזציה לוותה בסיכון מופחת לאוטם לבבי שאינו סביב הפרוצדורה (סיכון יחסי של 0.76, רווח בר-סמך 95% של 0.67-0.85), אך גם לוותה בעליה בסיכון לאוטם לבבי במהלך הפרוצדורה (סיכון יחסי של 2.48, רווח בר-סמך 95% של 1.86-3.31), ללא הבדל בסך מקרי אוטם לבבי.

 

ממצאי המחקר העידו על ירידה מובהקת סטטיסטית באנגינה לא-יציבה (סיכון יחסי של 0.64, רווח בר-סמך 95% של 0.45-0.92) ועליה בהעדר אנגינה (סיכון יחסי של 1.10, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.15).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים על-רקע הטיפול בסיכון לאי-ספיקת לב או אירועים מוחיים.

 

בחולים עם מחלת לב כלילית יציבה, השלמת רה-וסקולריזציה באופן שגרתי לא לוותה בשיפור הישרדותי, אך לוותה בסיכון נמוך יותר לאוטם לבבי שאינו על-רקע הפרוצדורה ואנגינה לא-יציבה, לצד עליה בשיעור החולים ללא אנגינה, אם כי זאת על חשבון שיעורים גבוהים יותר של אוטמים לבביים סביב הפרוצדורה. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים עם מעקב ארוך יותר להערכת הנושא.

 

Circulation. Published online June 26, 2020

 

לידיעה במדסקייפ