מחלת כבד שומני מלווה בסיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים (Liver International)

במאמר שפורסם בכתב העת Liver International מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר, מהן עולה קשר בין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease) ובין סיכון מוגבר להיארעות פרפור פרוזדורים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לספק הערכה כמותית של הקשר בין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול ובין הסיכון לפרפור פרוזדורים, תוך תקנון לגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות.

הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed ו-Embase לזיהוי מחקרים שפורסמו עד סוף ינואר, 2020.

 

הסקירה כללה 6 מחקרים, עם סך כולל של 614,673 משתתפים. חציון משך המעקב עמד על 10.0 שנים, כאשר במהלך המעקב תועדו 7,271 מקרים חדשים של פרפור פרוזדורים.

 

בהשוואה למשתתפים ללא מחלת כבד שומני, החוקרים מצאו כי אבחנה של NAFLD לוותה בעליה של 65% בסיכון לפרפור פרוזדורים  (סיכון יחסי של 1.65, רווח בר-סמך 95% של 1.23-2.20).

לאחר תקנון לגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות, הקשר בין NAFLD ובין הסיכון לפרפור פרוזדורים עדיין נותר גבוה יותר מזה שתועד במשתתפים ללא NAFLD (סיכון יחסי של 1.19, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.31).

 

החוקרים מדווחים על הטרוגניות משמעותית בסיכון לפרפור פרוזדורים בין מודלים שכללו תקנון מינימאלי ואלו שכללו תקנון מקסימאלי לגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות. בהשוואה לאלו ללא NAFLD נרשמה עליה אבסולוטית בסיכון לפרפור פרוזדורים בקרב אלו עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול  בהיקף של 30 מקרים לכל 1,000 שנות-אדם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אבחנה של NAFLD מלווה בסיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים, כאשר גורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות תורמים חלקית לקשר הנ"ל.

 

Liver International. 2020;40(7):1594-1600.

 

לידיעה במדסקייפ