טיפול ביולוגי כנגד IL-5 יעיל לאורך זמן בחולים עם אסתמה חמורה (Journal of Allergy andClinical Immunology in Practice)

למעלה מ-80% מהחולים עם אסתמה חמורה הגיבו לטיפול ביולוגי המכוון כנגד IL-5 במחקר המשך בן שנתיים, אך ב-69% הייתה עדות לחסימה קבועה בזרימת האוויר, תסמיני אסתמה לא-נשלטת וסימנים אחרים למחלה שיירית, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע את שיעורי הימצאות וגורמים המנבאים תגובה לטיפול ארוך-טווח כנגד IL-5, כמו גם להעריך את השכיחות והגורמים החלפה בין תכשירים ממשפחת מעכבי IL-5 ואת טיב ביטויים של מחלה שיירית.

 

המחקר כלל 114 חולים עם אסתמה חמורה שהחלו טיפול ביולוגי כנגד IL-5, כולל Mepolizumab (נוקלה), Reslizumab (סינקאייר), Benralizumab (פסנרה). החוקרים אספו נתונים אודות מאפייני החולים ומחלות רקע בתחילת המחקר ולאחר שנתיים.

 

לאחר שנתיים של טיפול ביולוגי כנגד IL-5, ב-14% מהחולים תועדה תגובה טובה לטיפול וללא עדות למחלה שיירית, 69% הדגימו תגובה חלקית לטיפול כאשר נותרו ביטויים של המחלה ו-11% לא הגיבו לטיפול והפסיקו את הטיפול בתוך פחות משנתיים בשל החמרה קלינית במצבם.

 

תגובה טובה לטיפול הייתה נפוצה יותר בקרב חולים עם משך אסתמה קצר יותר ומדדי FEV1 גבוהים יותר , בחולים עם הופעת אסתמה בבגרות, באלו ללא פוליפים באף ובאלו עם מדד מסת גוף נמוך יותר.

החלפת טיפול בין תכשירים ביולוגיים שונים כנגד IL-5 תועדה לעיתים קרובות (41%).

 

לאחר שנתיים של טיפול, הביטויים הנפוצים ביותר של מחלה שיירית כללו הפרעה בתפקוד ריאתי (59%), מחלת אף וסינוסים לא-מאוזנת (58%) ותסמיני אסתמה לא-נשלטת (48%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאחר שנתיים של טיפול ביולוגי כנגד IL-5, תגובה חיובית לטיפול תועדה ב-83% מהחולים עם אסתמה חמורה, כולל תגובה טובה לטיפול וללא עדות לתסמיני אסתמה ב-14% מהמטופלים.

במרבית החולים עם תגובה חלקית תועד תפקוד ריאתי לקוי או מחלת אף וסינוסים שאינה מאוזנת, אשר הובילו רופאים להחליף בין תכשירים ביולוגיים.

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology in Practice, online October 15, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ