טיפול תרומבוליטי מוביל לשיפור התוצאות עד 9 שעות לאחר אירוע מוחי (JAMA Neurology)

בחולים עם אירוע מוחי, הפונים להערכה רפואית מעבר לחלון של 4.5 שעות ראשונות מהופעת התסמינים, תועלה תועלת לטיפול ב-tPA (Tissue Plasminogen Activator) כאשר הייתה עדות להפרעה בזילוח, כך עולה מנתונים מהמחקרים EXTEND ו-EPITHET, שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול תוך-ורידי ב-Alteplase הפחית מוגבלות לאחר אירוע מוחי איסכמי בחולים 4.5 עד 9 שעות לאחר הופעת התסמינים ובחולים עם אירוע מוחי ביקיצה עם עדות הדמייתית לחוסר התאמה בזילוח. עם זאת, לא ברור אם התועלת עקבית בחולים שפנו 4.5-6 שעות לאחר הופעת תסמיני אירוע מוחי, 6-9 שעות לאחר הופעת התסמינים, או עם אירוע מוחי ביקיצה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין טיפול תרומבוליטי ובין הפחתת מוגבלות, כולל לפי מרווח הזמן מהופעת התסמינים עד להקצאה אקראית במחקרים EXTEND ו-EPITHET. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת השיפור התפקודי לאחר 90 ימים לפי סולם mRS (Modified Rankin Scale Score).

 

הערכת זילוח מחדש הייתה אפשרית ב-270 מבין 295 חולים, כאשר ב-68 מבין 133 חולים (51%) שטופלו ב-Alteplase וב-38 מבין 137 חולים (28%) בקבוצת הפלסבו תועד זילוח מחדש.

 

מהנתונים עולה כי זילוח מחדש נקשר עם תוצאות תפקודיות טובות יותר (יחס סיכויים של 7.7, P<0.001). כמו כן, זילוח מחדש לווה בתוצאות תפקודיות טובות יותר בכל תתי הקבוצות, כולל חולים שפנו לאחר 4.5-6 שעות מהופעת תסמיני אירוע מוחי, אלו שהופיעו לאחר 6-9 שעות וחולים עם אבחנה של אירוע מוחי ביקיצה. לא תועד קשר בין מרווח הזמן עד להקצאה אקראית ובין התועלת של זילוח מחדש.

 

דימום תסמיני תועד ב-3 מבין 51 חולים (5.9%) שטופלו בתוך 4.5-6 שעות מהופעת תסמינים, ב-2 מבין 28 חולים (7.1%) שטופלו לאחר 6-9 שעות וב-4 מבין 73 חולים (5.5%) עם אבחנה של אירוע מוחי ביקיצה שקיבלו טיפול ב-Alteplase.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על התועלת הרבה של טיפול תרומבוליטי במגוון רחב של חולים המקבלים את הטיפול לאחר 4.5-9 שעות מהופעת תסמיני אירוע מוחי ובחולים עם אבחנה של אירוע מוחי ביקיצה ועדות להפרעה בזילוח בבדיקות הדמיה.

 

JAMA Neurology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today