מטה-אנליזה חדשה קובעת כי קנבינואידים אינם מספקים הקלה על כאב משנית לממאירות (BMJ Supportive & Palliative Care)

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Supportive & Palliative Care מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה חדשה מהן עולה כי כאשר ניתנים בנוסף לאופיואידים, תרסיס פומי של קנבינואידים לא נמצא יעיל יותר מפלסבו להקלה על כאב משנית לממאירות במבוגרים עם מחלה מתקדמת.

 

ברקע לסקירה מסבירים החוקרים כי קיים עניין גובר בקנבינואידים לטיפול בכאב על-רקע ממאירות ובמדינות רבות נערכים בימים אלו שינויים בחקיקה. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לקבוע את התועלת והאירועים החריגים של קנאביס/קנבינואידים, בהשוואה לפלסבו או תכשירים פעילים אחרים לטיפול בכאב על-רקע ממאירות במבוגרים.

 

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי Embase, MEDLINE, PsycINFO, Web of Science, ClinicalTrials.gov ו-Cochrane וזיהו שישה מחקרים אקראיים ומבוקרים שנכללו בסקירה השיטתית הנוכחית (1,460 משתתפים) וחמישה מחקרים שנכללו במטה-אנליזה (1,442 משתתפים).

 

מהנתונים עלה כי לא היו הבדלים בין קנבינואידים ובין פלסבו בשינוי במדדי כאב ממוצעים לפי סולם Numeric Rating Scale (הבדל ממוצע של 0.21-, p=0.14); ממצאים אלו נותרו גם כאשר החוקרים התמקדו רק במחקרים בשלב III במטה האנליזה (הבדל ממוצע של 0.02-, p=0.80).

 

השימוש בקנבינואידים לווה בסיכון גבוה יותר לאירועים חריגים, בהשוואה לפלסבו, בפרט ישנוניות (יחס סיכויים של 2.69, רווח בר-סמך 95% של 1.54-4.71, p<0.001) וסחרחורות (יחס סיכויים של 1.58, רווח בר-סמך 95% של 0.99-2.51, p=0.05). לא דווח על מקרי תמותה משנית לטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מחקרים עם סיכון נמוך להטיה העידו כי במבוגרים עם ממאירות מתקדמת, תוספת קנבינואידים לאופיואידים לא הביאה להקלה בכאב על-רקע ממאירות.

 

BMJ Supportive & Palliative Care

 

לידיעה במדסקייפ