תוצאות חיוביות למשלב Rivaroxaban עם אספירין בחולים עם מחלת עורקים היקפית לאחר רה-וסקולריזציה של הגפה (NEJM)

בחולים עם מחלת עורקים היקפית לאחר רה-וסקולריזציה של הגפה התחתונה, תוספת Rivaroxaban (קסרלטו) במינון 2.5 מ"ג, פעמיים ביום, לטיפול באספירין, לוותה בשיעורי היארעות נמוכים יותר משמעותית של אירועים איסכמיים, בהשוואה לטיפול באספירין בלבד, כך עולה מתוצאות מחקר VOYAGER PAD שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine. יתרה מזאת, היארעות דימומים מג'וריים לפי סיווג TIMI (Thrombolysis in Myocardial Infarction) לא הייתה שונה משמעותית בין שתי הקבוצות, אם כי היארעות דימום מג'ורי לפי סיווג ISTH (International Society on Thrombosis and Heaemostasis) הייתה גבוהה יותר עם הטיפול המשולב.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בחולים עם מחלת עורקים היקפית לאחר רה-וסקולריזציה של הגפה התחתונה קיים סיכון גבוה לסיבוכים מג'וריים של הגפה ולאירועים קרדיווסקולאריים. עד כה לא היו נתונים אודות היעילות והבטיחות של Rivaroxaban בנסיבות אלו.

 

לשם כך החוקרים השלימו מחקר כפל-סמיות שכלל חולים עם מחלת עורקים היקפית לאחר רה-וסקולריזציה של הגפה. המשתתפים במחקר חולקו באקראי לטיפול ב-Rivaroxaban במינון 2.5 מ"ג, פעמיים ביום, בשילוב עם אספירין, או למשלב פלסבו עם אספירין. תוצא היעילות העיקרי כלל משלב של איסכמיה אקוטית של הגפה, קטיעה מג'ורית על-רקע מחלת כלי דם, אוטם לבבי, אירוע מוחי איסכמי, או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם. תוצא הבטיחות העיקרי היה אירועי דמם מג'וריים, כפי שנקבע לפי סיווג TIMI; דימום מג'ורי כפי שהוגדר לפי ISTH הוגדר כתוצא בטיחות משני.

 

מדגם המחקר כלל 6,564 חולים, מהם 3,286 לקחו חלק בקבוצת הטיפול במשלב Rivaroxaban עם אספירין ו-3,278 נטלו אספירין עם פלסבו.

 

תוצא היעילות העיקרי תועד ב-508 חולים בקבוצת הטיפול המשולב עם Rivaroxaban וב-584 מאלו בקבוצת הפלסבו (הערכות Kaplan-Meier של שיעורי ההיארעות לאחר 3 שנים עמדו על 17.3% ו-19.9%, בהתאמה, יחס סיכון של 0.85, רווח בר-סמך 95% של 0.76-0.96, p=0.009).

 

אירועי דמם מג'ורי לפי סיווג TIMI תועדו ב-62 חולים בקבוצת הטיפול המשולב עם Rivaroxaban וב-44 חולים בקבוצת הפלסבו (2.65% לעומת 1.87%, יחס סיכון של 1.43; רווח בר-סמך 95% של 0.97-2.10, P=0.07, כלומר ללא הבדל מובהק סטטיסטי). אירועי דמם מג'ורי לפי סיווג ISTH תועדו ב-140 חולים בקבוצת הטיפול המשולב עם Rivaroxaban, בהשוואה ל-100 חולים בקבוצת הפלסבו (5.94% לעומת 4.06%, בהתאמה; יחס סיכון של 1.42, רווח בר-סמך 95% של 1.10-1.84, p=0.007).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי תוספת Rivaroxaban לטיפול באספירין בחולים עם מחלת עורקים היקפית תסמינית לאחר רה-וסקולריזציה של הגפה התחתונה הפחיתה בהיקף של כ-15% את הסיכון לאירועים איסכמיים, ללא עליה מובהקת בסיכון לדימומים מג'וריים לפי סיווג TIMI, אך עם עדות לסיכון מוגבר לדימומים מג'וריים לפי סיוג ISTH.

 

N Engl J Med, published on March 28, 2020