ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון לשחמת כבד במטופלים שמנים עם NAFLD מתוך (Annals of Surgery)

בחולים עם NAFLD (Nonalcoholic Fatty Liver Disease) שהופנו להשלמת ניתוח בריאטרי ייתכן סיכון מופחת להתפתחות שחמת כבד, בהשוואה לאלו בהם לא הושלם ניתוח בריאטרי, כך עולה מתוצאות רטרוספקטיבי שפורסמו בכתב העת Annals of Surgery.

 

החוקרים התבססו על מאגר נתונים גדול של חברות ביטוח וזיהו 2,942 חולים עם NAFLD שהשלימו ניתוח בריאטרי והתאימו להם 5,884 חולים עם NAFLD התואמים בגיל, מין ומחלות רקע, אשר לא השלימו ניתוח בריאטרי.

 

חציון משך המעקב עמד על 32.3 חודשים אחר משתתפים לאחר ניתוח בריאטרי ועל 31.3 חודשים בקרב אלו בקבוצת הביקורת.

 

מהנתונים עולה כי ניתוח בריאטרי לווה בירידה של 69% בסיכון להתפתחות שחמת כבד. החוקרים מדווחים כי 116 מטופלים התקדמו לשחמת כבד במהלך תקופת המחקר, כולל 101 מקרים (1.7%) בקבוצת הביקורת ו-15 מקרים (0.5%) בקבוצת החולים לאחר ניתוח בריאטרי. חציון מרווח הזמן עד להתפתחות שחמת כבד עמד על 49.2 חודשים באלו לאחר ניתוח בריאטרי ועל 35.4 חודשים באלו בקבוצת הביקורת.

החוקרים מציינים כי בגברים תועד סיכון גבוה יותר להתפתחות שחמת כבד (יחס סיכון של 2.07).

לממצאי המחקר חשיבות רבה מאחר ומעידים כי הטיפול היעיל ביותר ל-NAFLD הינו ניתוח בריאטרי וכי ניתוח בריאטרי עשוי להיות אמצעי יעיל למניעת ההשלכות החמורות של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול. החשיבות גדולה עוד יותר לאור העובדה שאין טיפול תרופתי מאושר ל-NAFLD, למרות שישנם תכשירים רבים המצויים בשלבי מחקר.

 

Annals of Surgery, online March 27, 2020

 

לידיעה במדסקייפ