חומר ניגוד על-בסיס גדוליניום בטוח לשימוש בחולים עם מחלת כליות כרונית (JAMA Intern Med)

חשיפה של חולים עם מחלת כליות כרונית לחומר ניגוד המבוסס על גדוליניום מלווה בסיכון נמוך להתפתחות Nephrogenic Systemic Fibrosis (NSF), כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הסיכון ל-NSF בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 או 5 אשר נחשפו לחומר ניגוד מבוסס-גדוליניום. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את הסיכון ל-NSF במקרים אלו ולכן השלימו חיפוש במאגרי Ovid, Embase, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Web of Science ו-Open Grey לזיהוי מאמרים בנושא.

 

החיפוש בספרות הוביל לזיהוי 4,931 חולים מ-16 מחקרים שונים והחוקרים לא זיהו מקרה של NSF בקבוצה זו. באופן ספציפי יותר, לא תועדו מקרים של NSF בעקבות חשיפה ל-GadobenateDimeglumine (3,167 נבדקים), GadoterateMeglumine (1,204 נבדקים), Gadobutrol (330 נבדקים) ו-Gadoteridol (230 נבדקים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מעידים כי הסיכון ל-NSF בעקבות חשיפה של חולים עם מחלת כליות כרונית בשל 4-5 לחומר ניגוד המבוסס על גדוליניום הוא נמוך. יתרה מזאת, הנזק האפשרי העלול לנבוע מאי-מתן חומר הניגוד במסגרת בדיקות הדמיה אבחנתיות עלול לעלות על הסיכון הכרוך בחשיפה לחומר ניגוד זה.

 

JAMA Intern Med. Published online December 9, 2019

 

לידיעה במדסקייפ