לקראת גיבוש עמדת הר"י בנוגע לקיצור משך התורנויות

הודעות האיגוד פורומים פורום לקראת גיבוש עמדת הר"י בנוגע לקיצור משך התורנויות

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  איל בראון לפני 1 שבוע, 6 ימים.

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

גד סגל
    מנהל בפורום

חברות וחברים,

כידוע לכם, מתקיים קמפיין של חלק מהמתמחים בנוגע לרצון לקצר את התורנויות, לעבור למשכי זמן סבירים יותר ולהימנע ממצב שבו רופא צעיר "מחזיק עמדה" למשך של 26 שעות ברציפות. הנהלת האיגוד נקראה להר"י על מנת להשתתף בדיון בנושא. אבישי ואני מבקשים לדעת את עמדות מנהלי המחלקות בעניין חשוב זה. אנא, הביעו את עמדתכם: החל מהתנגדות מלאה ועד לתמיכה גורפת – נסו לתת טיעונים וחיזוקים לעמדתכם. וחשוב מזה, נסו לחשוב על הנסיבות שצריכות להתקיים על מנת שניתן יהיה לשנות את המצב הקיים. האם צריך להאריך את ההתמחות? לשנות את מהותה? ואולי אין כל תחליף למתכונת התורנויות הקיימת? בתודה מראש, ממתינים לחוות דעתכם…

איל בראון
    משתתף

נושא מדאיג מאוד.

קשה לי להאמין שלא "יקרה" משהו. הבעיה היא שבסיבובים הקודמים של קיצור עבודת המתמחים או שיפור התנאים (יום "התמורה") זה לא לווה בתקינה הולמת.

קיצור התורנויות ל-16 שעות (נניח, וזה עוד לפני בעיית תורנות סופ"ש ובעיקר שבת) – גם אם נניח בצד את בעיית ההכשרה- מחייב סדר גודל של כשני תקנים לכל מחלקה (או לכל טור תורנים). צריך לזכור שאם זה יקרה – זה יקרה בכול מקום- בפנימית, כירורגיה, עור ופלסטיקה. מניח שמישהו עשה את חישוב- אבל מדובר במשהו כמו קרוב ל-1000 תקנים.

זה פשוט לא יקרה.

ואפילו אם זה יקרה- מי שיתמלא זה קודם כל מקצועות כמו עור,פלסטיקה. הפנימיות החזקות במרכזים הגדולים (שיבא, רבין, רמבם…ועוד כמה) "ישאבו" את אותם מתמחים שויתרו עליהם בכלל ההמתנה הארוכה לתקן. זו עלולה להיות מכת מוות מוחצת לבתי החולים הפריפריים.

היות שאני סבור שזה עלול לקרות על אפנו ועל חמתנו- אני חושב שלכל הפחות- יש לבטל מדעי יסוד ולצרף את הזמן הזה לזמן המחלקה (אני עקרונית בכלל בעד ביטול מדעי יסוד שכמעט תמיד משמשים ללימודים לבחינות) לשקול קיצור הרוטציות . כך לפחות חלק נוכל לקבל חלק מהזמן שיורד עקב קיצור התורנויות.

אני אישית חושב שהצעה הרבה יותר אופרטיבית היא הוספת עוד תקן (אחד) לכל מחלקה "גדולה"- פנימית, ילדים, כירורגיה ועל ידי כך להפחית את מספר התורנויות ל4-5 : אני חושב שזה לא נורא ומאפשר גם תנאים סבירים וגם זמן ללימוד המתמחים.יכול להיות שיש גם לאפשר למתמחים להגיע יותר מאוחר ביום הרתונות (19 בבוקר..)  אני לא חושב שהמתמחים יתרצו ויקבלו את המודל הזה.

אייל

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.