פרויקט Choosing Wisely

פורום הידברות פורומים פורום פרויקט Choosing Wisely

הדיון הזה מכיל 10 תגובות, ויש לו משתתף 1, והוא עודכן לאחרונה ע״י  אבשי ליבוביץ לפני 5 חודשים.

מוצגות 11 תגובות – 1 עד 11 (מתוך 11 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #5067 תגובה

גדי סגל

שלום לכולם,

האיגוד לוקח חלק בפרויקט Choosing wisely של הר"י. מטרת הפרויקט היא לגבש המלצות לפעולות, אבחנתיות וטיפוליות כאחד, שניתן להמליץ לוותר עליהן. כולנו נתקלים בפעולות רבות כאלה וכאן ישנה הזדמנות לגבש המלצות מסודרות בעניין.

כחלק מפרויקט של הר"י, גם האיגוד לרפואה פנימית עתיד לפרסם את ההמלצות שלו. אני אעלה לפורום רשימה של המלצות שיאספו מחברי האיגוד בצורה שתאפשר הצבעה של כולנו! בסופו של דבר, ההמלצות שיועברו להר"י יהיו אלה שיזכו למירב התמיכה של חברי האיגוד לרפואה פנימית.

מה התנאים הראשיים להמלצות מתאימות לפרויקט זה?

1. פעולה מיותרת שאינה תורמת למטופל ואף עלולה להזיק לו

2. יש גיבוי בספרות המקצועית לכך שאין צורך בביצוע שגרתי של פעולה זו!

3. הפעולה נפוצה כך שביטול שלה יגרום לשינוי משמעותי בהתנהגות הקלינית של כולנו

4. ביטול הפעולה צפוי להביא תועלת משמעותית למטופלים

אנא, כתבו בפורום רעיונות לפעולות כאלה. כדוגמה להצעות שכבר עלו אמנה:

1. בדיקת די דימר בחשד לתסחיף ריאתי

2. בדיקת INR בחולים המטופלים ב- NOACS

3. סקר שיגרה של תפקודי התריס במאושפזים

4. הכנסת קטטר שתן למטרת שלילת שארית שתן

ועוד…

תודה רבה, גדי

#5161 תגובה

איל בראון

1. שימוש נאות בבדיקת טרופונין.

2. שימוש נאות בבדיקת BNP (לא בטוח שיש בכול בתי החולים), אולם ברמב"ם אני נתקל המון בשימוש שלא לצורך בבדיקה זו הזמינה מאוד אצלנו.

3. "רוטינה" בבדיקות כימיה: הנוהג לקחת "כימיה מלאה" לחולים לאחר קבלה למחלקה פנימית- האם מוצדק?

4. אינדקציות "נכונות" לבדיקת "שתן כללית" במחלקות פנימיות.

#5162 תגובה

גדי סגל

אייל ערב טוב,

תודה על ההצעות.

אני חושש שצריך להיות קצת יותר ממוקד. האם תוכל לפרט אילו בדיקות מיותרות מבחינתך בכימיה (סעיף 3) ואילו הן ההתוויות הנכונות בשתן כללית (סעיף 4)?

#5163 תגובה

איל בראון

האם יש צורך בתפקודי כבד בכל חולה כ"רוטינה"  שמתקבל לפנימית? LDH? אלקטרוליטים כמו פוספור ומגנזיום? חומצה אורית? לדעתי התשובה היא לא בכל המיקרי- אולם ברוב המחלקות דווקא עושים את זה.

האם יש טעם לחזור על בדיקות כימיה שהן תקינות לחולים שמאושפזים זמן ממושך מסיבה כמו המתנה לשיקום או למוסד- היום בד"כ הרופא הבכיר יגיד שצריך לחזור אחת למספר ימים על הבדיקות- האם נכון? לדעתי לא- אלא אם היה שינוי במצב החולה.

התוויות לשתן כללית הן גם דבר שצריך לחשוב עליו- לדעתי- בודאי לא לכל חולה אלא לדברים ספציפיים כמו – חשד לדלקת בדרכי השתן, שלל בעיות נפרולוגיות, חשד למחלות של וסקוליטיס.

#5166 תגובה

אבישי אליס

הרעיונות שנוספו עי אייל טובים ויש לעבד אותם

הייתי מתרכז במספר קטן ותוך סקירת ספרות נאותה

נושא בדיקות הרוטינה נידון כבר מספר פעמים בעבר, ויש לכך פנים לכאן ולכאן ולכן לא הייתי נכנס לזה

#5176 תגובה

גדי סגל

אבישי, אייל, אנא העבירו את הידיעה על קיום הפורום הלאה. המליצו לאנשים נוספים להיכנס ולהציע פרטים לפרויקט של Choosing Wisely כך שנוכל להגיש רשימה מלאה ואמיתית של הפרטים שאנחנו מוצאים כמיותרים. תודה!!

#5252 תגובה

גדי סגל

שבת שלום לכולם.

אנא, היכנסו למדור "הודעות האיגוד" והביעו את דעתכם ואת מידת ההסכמה שלכם לפריטים המופיעים בשאלון. אבקש שכל אחד / אחת ימלא / תמלא את השאלון פעם אחת. עד כה ענו 24 משתתפים ואני… בכל אופן.. מופתע מחלק מהתוצאות. הדבר מוכיח לי פעם נוספת עד כמה חשוב שניוועץ כולנו יחדיו לפני שאנחנו ממליצים באופן רשמי על מה רצוי ולא רצוי העשייה הקלינית היומיומית שלנו. תודה רבה!!

#5300 תגובה

גדי סגל

שלום לכולם,

לפני יומיים הצגתי את רשימת הביניים של המלצות האיגוד בפרויקט Choosing Wisely. רשימה זו מבוססת על הצבעת 72 חברים על פריטים מתוך רשימה גדולה יותר שפורסמה וניתנה לדירוג (1 עד 5) באתר הזה. אני שמח לבשר לכם שהאיגוד שלנו הוא המתקדם ביותר מכל האיגודים המשתתפים בפרויקט. אולי המספר 72 הוא נמוך אבל הוא גבוה משמעותית מכל איגוד אחר. מרבית האיגודים עוד לא הגיעו לשלב של הצבעה על רשימות…

אני רושם בהמשך את הפריטים שהגיעו לרשימת הביניים. הם נבחרו מאחר שלמעלה מ- 60% מהמצביעים נתנו להם דירוג גבוה של תמיכה ("מסכים" + "מסכים מאוד"). כעת אני מבקש שכל מי שיש לו רעיונות נוספים / מתנגד לרשימה / תומך ברשימה יכתוב את ההתייחסות שלו בפורום הזה בהקדם האפשרי.

בשלב הבא של הפרויקט, אנו אמורים לרשום ניסוח סופי של סעיפי הרשימה ולמצוא את הגיבוי הטוב ביותר בספרות המקצועית לסעיפים בהם בחרנו. אשמח מאוד אם יהיו מי שיסייעו לי בתהליך איתור וסיכום התמיכה בספרות המקצועית.

להלן הסעיפים שזכו להיכנס לרשימת הביניים:

1. הוצאת צנתר ורידי פריפרי (ונפלון) בחולים שאינם מטופלים בתרופות IV
    2. ביטול מדידת תפקודי הקרישה INR)) בחולים המטופלים בנוגדי קרישה פומיים ישירים NOACS))
    3. ביטול הכנסת צנתר / קטטר לשופכה לצורך מדידת / שלילת שארית שתן
    4. ביטול טיפול המודיאליזה בחולים הלוקים בדמנציה מתקדמת
    5. ביטול ביצוע בדיקת דופלר עורקי הצוואר במקרים של סינקופה / אובדן הכרה
    6. ביטול בירור אנמיה במהלך מחלה חריפה

תודה רבה על שיתוף הפעולה,

גדי

#5337 תגובה

אבשי ליבוביץ

מכוני הרנטגן מבטלים בדיקות CT עם חומר ניגוד,  אם לא מגיעים אליהם עם בדיקה עדכנית מהשבועות האחרונים-גם באנשים בריאים עם בדיקה תקינה לפני חצי שנה…

כמו כן מחייבים לתת הכנת נוזלים בערכי קראטינין של 1.4

לאחרונה התפרסמו מספר עבודות המראות שגם בא"ס כליות בינונית אין סכנה בהזרקת חומר ניגוד.

לאור זאת מציע בשלב ראשון לבטל חובת בדיקת קראטינין עדכנית לאנשים בריאים לקראת CT עם חומר ניגוד

בשלב הבא ניתן לשקול ביטול הכנת נוזלים….

#5338 תגובה

גדי סגל

אבשי שלום,

כתבתי מקודם, נראה לי שלא נקלט…

הדבר מפתיע אותי ואני מודה שלא מוכר לי. האם תוכל להעביר מקורות / מאמרים תומכים? האם נכלל בקווים מנחים כלשהם?

תודה רבה,

גדי

#5350 תגובה

אבשי ליבוביץ

אשתדל

מוצגות 11 תגובות – 1 עד 11 (מתוך 11 סה״כ)
מענה ל־פרויקט Choosing Wisely
פרטים: