תגובת ועד האיגוד להמלצות הועדה לחיזוק הרפואה הפנימית

הודעות האיגוד פורומים פורום תגובת ועד האיגוד להמלצות הועדה לחיזוק הרפואה הפנימית

הדיון הזה מכיל 0 תגובות, ויש לו משתתף 1, והוא עודכן לאחרונה ע״י  מערכת האתר לפני 2 שנים, 8 חודשים.

מוצגות 1 תגובות (מתוך 1 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #6618

  מערכת האתר
  מנהל בפורום

  טיוטת המלצות "הועדה לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי" הועברה הבוקר לצדדים השונים החברים בועדה.
  בעקבות הדלפתה לתקשורת (יובהר, לא על ידי הרופאים!), מבקש  האיגוד הישראלי לרפואה פנימית  לאפשר לכלל העיתונאים להיחשף לטיוטא המלאה.
  האיגוד מבקש ללוות את הפצת הטיוטא בכמה הערות
  (מצו"ב טיוטת ההמלצות בהמשך).

  אבל קודם לכך, ברכות חמות ליו"ר הועדה, *פרופ' רן טור כספא*, שקיבל על עצמו תפקיד מורכב ורגיש ובהתנדבות מלאה, והצליח לייצר נייר המלצות מטעם הועדה ראוי, מקצועי ופורץ דרך.

  האיגוד מבקש להודות גם לסגן השר ליצמן ולמנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, על התגייסותם לשיקום מלא של הרפואה הפנימית – לא פחות מזה.
  כמו כן האיגוד מודה למשרד האוצר, ובמיוחד לאגף התקציבים באוצר, על הרצון הטוב והנכונות לפעול לשינוי פני המחלקות הפנימיות.

  האיגוד תקווה כי החברים בועדה  יקבלו את ההמלצות במלואן  ויסייעו להכנסתן להסכמים הקואליציונים ולקווי היסוד של הממשלה וכמובן, להוצאתן לפועל!

  באשר להמלצות עצמן.
  מעבר להיותן בשורה היסטורית למערכת הבריאות הציבורית בישראל, ומעבר לכך שרק עד לפני מספר חודשים, עד פרוץ מחאת מנהלי המחלקות הפנימיות, המשבר הקשה לא עמד על סדר יומם של מקבלי ההחלטות, הרי נפל דבר בישראל:
  מגובשת על ידי ועדה ממשלתית תכנית נרחבת, הכוללת התייחסות לכוח האדם הרפואי והפארא-רפואי במחלקות, לתשתיות הפיזיות, לתשתיות רפואיות, לסטנדרטיזציה ולחשיבות השמירה על כבוד החולים המאושפזים.

  *יו"ר האיגוד, פרופ' אבישי אליס* אומר: "הדרך לפנינו עד  למימוש ההמלצות עוד ארוכה. עם זאת, אנו מעודדים מהרוח הגבית שמעניק לנו הציבור ונפעל יחד בעזרת התמיכה הזו לכך שההמלצות לא תהיינה הצהרות דקלרטיביות, אלא תמומשנה במלואן"

  להלן טיוטת ההמלצות: 

  טיוטת דו"ח הועדה לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי במדינת ישראל

   

  מערך האשפוז הפנימי במדינת ישראל הינו בראש סדר היום הלאומי. האשפוז במחלקה הפנימית הינו מרכיב חשוב ביותר וקריטי בטיפול באדם החולה . המחלקה הפנימית היא ייחודית, מהווה את הבסיס המוצק של מערכת האשפוז בכל מרכז רפואי ואין לה תחליף.

  במחלקה הפנימית מתקיים המרכיב הבסיסי והמשמעותי ביותר של הוראת מקצוע הרפואה, וההתמחות ברפואה פנימית מהווה בסיס להתמחות במקצועות רפואה רבים וחשובים.

  למחלקה הפנימית מתקבלים חולים הסובלים ממחלות חריפות או מהתלקחות חריפה של מחלתם הכרונית. לאור זאת לא ניתן לווסת את הקבלה של החולים למחלקה, וכל החולה הזקוק לטיפול , מורכב ככל שיהיה, מתקבל למחלקה הפנימית ללא התחשבות במספר החולים המאושפזים. עלית תוחלת החיים במדינת ישראל מביאה בהכרח לקבלתם של חולים מבוגרים יותר ומורכבים יותר מבחינת בעיותיהם הרפואיות.

  התפוסה במחלקות הפנימיות היא חריגה וגבוהה ביותר בכל עונות השנה, והבעיה מתעצמת יותר כאשר ישנן התפרצויות של מחלות עונתיות.

  מספר המחלקות הפנימיות הוא גדול מאד יחסית למספרן של מחלקות אחרות ברמה הלאומית. עובדה זו מגבירה את הבעייתיות בתקצוב הדרוש לשיפור הטיפול במחלקות הפנימיות הכרוך בעלות ניכרת. מאידך, לא ניתן להשתמש בנימוק , הגודל היחסי, כנגד ההצעות לשיפור , שהרי יש צורך בפתרון לכל המחלקות הפנימיות, ויתכן אולי שלא בוצעו שינויים בעבר מהנימוק דלעיל שאינו ראוי בעיניינו.

   

  הועדה דנה על פי כתב המינוי של מנכ"ל משרד הבריאות בנושאים השונים אשר ניתן ונדרש לעשות לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי, וזאת בראיה של "המטופל במרכז", ומה ניתן לעשות למען שיפור הטיפול במטופל במחלקה הפנימית וטיוב תנאי העבודה של המטפלים.

  תודה לסגן השר, הרב יעקב  ליצמן ולמנכ"ל משרד הבריאות, מר משה בר- סימן-טוב, על מינוי הועדה .תודה מיוחדת לחברי הועדה , אשר כללה מנכ"לית מרכז רפואי, מנהלים בכירים בשירותי בריאות כללית וקופת חולים מכבי, כלכלנים ומומחים בכלכלת בריאות, מובילים ברפואת הקהילה, נציגת משרד האוצר, מובילות בכירות בתחום הסיעוד וראשי האיגוד לרפואה פנימית, על העבודה , ההשקעה והרצון הכן להביא לשיפור הטיפול במערך הרפואה הפנימית.

   

   

   

  החלטות הועדה:

   

  א

  הועדה סבורה כי אשפוז חולים בפרוזדורי המחלקה, או בכל אתר אחר שאינו בתוך חדר חולים הוא בלתי מתקבל על הדעת ומהוה פגיעה בכבוד האדם ובזכותו הבסיסית לפרטיות.

  הועדה מציעה כי משרד הבריאות יוציא תקנה האוסרת על אשפוז חולים שלא בחדר חולים.

   

  תקנה זו תופעל בתום שדרוג הבינוי והתשתית של המחלקה הפנימית ולא יאוחר מ36-60 חודש מיום הגשת המלצות הועדה:

  יש להעביר מידית  תקציב ייעודי  "צבוע" חד פעמי ולחייב את מנהלי בתי החולים לבצע שיפוץ/בינוי המחלקות הפנימיות , אשר אינן עומדות בסטנדרטים התקינים. השיפוץ או הבינוי  יהיו על פי הסטנדרטים לבינוי מחלקה חדשה בהתאם להנחיות מינהל תכנון פתוח ובינוי מוסדות רפואה,.

   

  יתרה מזאת,  הועדה מציעה כי על משרד הבריאות להנחות את מנהלי בתי החולים לתכנן את המחלקות הפנימיות כך שהחדרים יהיו מיועדים לחולה אחד או שניים עם שירותים לכל חדר. כל חדר לשניים יתוכנן כך שיאפשר להכניס בקלות ובנוחות מיטה שלישית, במקרה הצורך. גם בחלק מהחדרים הבודדים יש לאפשר הכנסת מיטה שניה במקרה הצורך. אם במחלקה פנימית יהיו  חדרים לחולה בודד + חדר לחולים הזקוקים לטיפול מוגבר ל-5 חולים ועוד  חדרים ל-2 חולים (סה"כ, 38 מיטות שהוא המספר הנכון מבחינת תקינת רופאים) הרי שיוכלו להתאשפז בחדרים עוד מספר חולים במקום להיות במסדרונות ולהגיע ליותר מ- 130% תפוסה כשאין אף חולה בפרוזדור במקרה הצורך.

   

  ב

  החלטות הועדה בנושא כח אדם במחלקה הפנימית:

  כל התקנים המוצעים בהחלטות הועדה יהיו בתקצוב ישיר

  ב1

  סיעוד

  התפוסה הגבוהה שלא מתוקננת, מורכבות החולים, עלייה בתוחלת חיים ותחלואה כרונית מהווים אתגר משמעותי בכלל ולסיעוד במיוחד .

  איוש על בסיס תקינה במפתחות מקובלים של  0.85 למיטת אשפוז בפנימית.

  יש להתייחס למספר המיטות בפועל ולא למספר המיטות הקיימות ברישיון בית החולים.

  הגדרה ברישיון של חדר / חדרי מונשמים כיחידה לטיפול מוגבר

  איוש על בסיס תקינת סיעוד מקובלת ביחידות לטיפול מוגבר לפי מפתח של 1.73 למיטה בהלימה למספר ממוצע של מונשמים.

   

  מרבית / כל האחיות שיעבדו בטיפול מוגבר תהיינה בוגרות קורס על בסיסי בטיפול נמרץ

   

  בכל פנימית תהיינה לפחות 3 אחיות בוגרות קורס על בסיסי מהתחומים הבאים (בהתאם לאופי המחלקה): אונקולוגיה, סוכרת, גריאטריה, אי ספיקת לב, שבץ מוחי, נפרולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, טיפול בפצע .

   

  ב2

  רפואה

  המספר הגדול של החולים,  מורכבות התחלואה, העלייה בתוחלת חיים ותחלואה כרונית מהווים אתגר משמעותי ובנוסף לאיכות מקצועית, נדרשת כל מחלקה ליעילות .

  הצורך ביעילות מחייב עבודה מפוצלת, בצוותים, שיבצעו עבודה במקביל.

  בקביעת מספר הרופאים שנדרש בפועל כדי לאפשר עבודה בצוותים במקביל, לקחה הועדה  בחשבון את כלל המטלות ומשימות הצוות הרפואי ואת מספר ימי הנוכחות בפועל של כל מתמחה במחלקה כחלק מתוכנית ההתמחות הסטנדרטית.

  לאור זאת צוות של מחלקה פנימית אמור להיות בהיקף של:

  16 רופאים , מהם לפחות 4 רופאים מומחים

  מנהל מחלקה

   

  סגן מנהל מחלקה

   

  2 מומחים

   

  ·        12 מתמחים בכל פנימית

   

   

  ב3

  מקצועות נוספים

  למקצועות הנוספים חשיבות רבה ביותר בטיפול בחולה, בקביעת הטיפול ההמשכי, בארגון העבודה, הפניית חולים לבדיקות השונות, העברה למוסדות רלבנטיים להמשך טיפול ולכן הועדה החליטה כי כל מחלקה פנימית אמורה לכלול את אנשי הצוות הנוספים בתקינה המפורטת ברשימה שלהלן:

  פיזיותרפיה – 1- לכל מחלקה יוצמד פיזיותרפיסט לתפוקה יעודה של משרה מלאה.

   

  שירות סוציאלי – 1 לכל מחלקה יוצמד עובד סוציאלי לתפוקה יעודה של משרה מלאה.

   

  מזכירת מחלקה – 1 לכל מחלקה תוצמד מזכירת מחלקה ( מזכירת דלפק) לתפוקה יעודה של משרה מלאה.

   

  מתאם/ת טיפול – תפקיד חדשני אשר משרד הבריאות החל בהפעלתו בימים אלה.

   

  שירות נטילת דמים ינתן לכל מחלקה

   

  תזונה – 0.2 משרה

   

  רוקחות קלינית –  0.2 משרה

   

   

  ב4

  דור העתיד למומחים ומנהלים במחלקות הפנימיות

   

  לרופאים המומחים תפקיד קריטי בטיפול בחולים במחלקה הפנימית. קביעת הטיפול ושמירת הרצף הטיפולי הם באחריותו של הרופא המומחה הבכיר. קיימת חשיבות רבה לעודד מומחים צעירים לראות במחלקה הפנימית את ביתם המקצועי ובכך גם להכשיר מנהלי מחלקות מנוסים.

   

  הועדה מחליטה כי לפחות מומחה אחד יהיה מנהל שירות. יש לתת תקצוב ייעודי למנהלי שירות, 1 לפחות בכל מחלקה פנימית.

   

  יש לפעול למתן הגדרה של  "פולטיימר," (FULLTIMER) אשר יהיה בבית החולים בשעות אחר הצהרים והערב,  עם מנגנון לתשלום ופיצוי.  לפחות למומחה אחד בכל מחלקה.

   

  יש להקים קרן מילגות לFELLOWSHIP- למומחים צעירים שיתחייבו להיות רופאים בכירים במחלקה הפנימית, בתום ההשתלמות. מומחים אלו יוכלו לעבוד יום אחד בשבוע במקצוע ההשתלמות, ותינתן להם האפשרות לעסוק במחקר רפואי .

   

  הועדה ממליצה כי יתקיים דיון לקביעת מעמדו של הרופא הפנימי הרואה את עיקר שליחותו בעבודתו בבית החולים- הוספיטליסט-  על כל המשתמע מכך, בנושא סטטוס ותגמול.

  ג

  התייעלות בית החולים ומוסדות אשפוז המשכי לשיפור האשפוז במחלקות הפנימיות

  חלק משמעותי מהחולים במחלקות הפנימיות ממתינים בכל רגע נתון לאחת מהפעולות שביצועה יאפשר הקדמת שחרורו של החולה לביתו או לקהילה:

  1.      סידור מוסדי

  2.      בדיקות שונות כגון אקו לב, דופלר כלי דם, דימות

  3.      פרוצדורות כגון צנתור לב

  4.      בדיקת יועץ בכיר ממחלקה אחרת

  טיפול בנושאים הנ"ל וביצועם באופן מידי ימנע ימי אשפוז מיותרים וישחרר מיטות רבות במערך המחלקות הפנימיות ברמה הלאומית

   

  ג1

  חיזוק האשפוז ההמשכי הוא מהלך החשוב להפחתת העומס על המחלקות הפנימיות, וזאת על מנת שחולים לא ימתינו במחלקה הפנימית לאשפוז המשכי (שיקומי, סיעודי מורכב וסיעודי) ללא כל צורך. לשם כך על המדינה לעודד הקמת מוסדות אשפוז שיקומיים וסיעודיים. הניסיון של השנים האחרונות מראה כי תמריצים כספיים לצמצום ההמתנות לאשפוז המשכי בפנימיות לא מספקים מאחר שצוואר הבקבוק הוא מקומות אשפוז ולא המוטיבציה של קופות החולים להעביר המטופלים לאשפוז המשכי.

  בנוסף למיעוט המיטות הכללי ניתן להצביע על פיזור לא שוויוני של מיטות ברחבי הארץ עם מחסור גדול יותר של מיטות בדרום, למשל.

  ניתן להניח כי נדרשת הגדלה משמעותית של מספר המיטות לאשפוז המשכי על מנת לספק את הצורך שיאפשר שחרור מהיר של מטופלים הממתינים בפנימית למיטה סיעודית, סיעודי – מורכב או שיקומית.

  על המדינה לעודד את הגדלת מספר המיטות של האשפוז ההמשכי על סוגיו השונים, בין אם להגדיל מוסדות קיימים ובין אם לבנות חדשים. כחלק מהתהליך על המדינה לבחון את כשל השוק שמונע תוספת של מוסדות אלו. הווה אומר, שהמדינה צריכה לבחון הן את תמחור האשפוזים ההמשכיים במוסדות הפרטיים והן את המגבלות שצריך לשים על קופות החולים על מנת למנוע מהן להוריד את מחירי האשפוז מתחת לסף הכדאיות של המוסדות.

  כחלק מתהליך הסטת הטיפול הביתה צריך לתת את הדעת גם על הרחבת היכולות הסיעודיות והשיקומיות בבית המטופלים. המדינה צריכה לעודד את הרחבת הפעילות של הקופות בתחומים אלו. בין השאר, יש להרחיב את היכולת לתמיכה סיעודית בבית – חולה סיעודי נדרש למטפלים צמודים, בשעות מסוימות של יותר ממטפל אחד.

  הועדה קוראת לפעול מיידית בטוח הקצר ,לתמרץ את הקופות למתן טיפול שיקומי איכותי בבית החולה, הכולל ביקור של בעלי המקצועות הנדרשים (פיזיותרפיסטים ומטפלים אחרים) בתדירות הנדרשת. התמריץ של משרד הבריאות צריך להיות גבוה מספיק על מנת לדחוף את הקופות למתן השירות הזה, תוך כדי בקרה שאיכות הטיפול אכן נשמרת ותוצאותיו טובות.

  חיזוק הרפואה בקהילה

  אף שאין זה המנדט הישיר של הוועדה, נכון לציין כי ככל ששירותי הרפואה בקהילה יהיו איכותיים יותר ניתן יהיה למנוע אשפוזים . ההשקעה העיקרית בהקשר של מניעת אשפוזים מיותרים היא במיסוד מעטפת לטיפול בחולה הכרוני, ובעיקר בזה המורכב. ככל שנשקיע בניטור רציף של מטופלים אלה בקהילה נוכל לאתר מגמות ראשוניות של הדרדרות במצבם, להתערב ולמנוע הידרדרות נוספת שכיום מובילה לאשפוז. לשם כך יש להמשיך לעודד את קופות החולים לפתח שירותים אלו לחולים מורכבים. יתרה מזאת, הועדה סבורה כי האשפוז במחלקה הפנימית הוא חלק מהטיפול הכוללני בחולה: INTEGRATED CARE, ורואה חשיבות עצומה בחיזוק הקשר בין רופאי המשפחה ורופאי המחלקה הפנימית, למען חיזוק וייעול הטיפול במטופל המתאשפז במחלקה הפנימית.

   

  ג2

  בית החולים

  הועדה מציעה כי מערכות בית החולים השונות, כולל הבדיקות שצוינו לעיל והפרוצדורות השונות יעמדו לטובת החולים במחלקות הפנימיות לכוון מהירות הבירור הרפואי , האבחנה והטפול, בימי ששי ( בשעות העבודה המקובלות ביום זה) ובשעות הערב בשאר הימים.

  בית החולים יקבל תקציב ייעודי להפעלת השירותים הנ"ל ויתוקצב בהתאם לביצוע.

   

  ד

  הצטיידות

  יש לצייד כל מחלקה פנימית במכשיר אולטראסאונד "כף יד" , המאפשר ביצוע בדיקת סונר במחלקה. יש להכשיר את כל רופאי המחלקה, מתמחים כמומחים להיות בעלי יכולת לבצע ולפרש את בדיקת האולטראסאונד. מכשיר זה יאפשר אבחון מהיר וטיפול מידי במקרים רבים.

  יש לצייד את כל המחלקות הפנימיות במנוף להרמת חולים, אשר יאפשר מוביליות נאותה של החולים בלי לפגוע בבריאותם של אנשי הסגל.

   

  ה

  מודל תמרוץ

  הועדה מציעה לבנות מודל תמרוץ לביצוע ההמלצות ולא לתשומות.

מוצגות 1 תגובות (מתוך 1 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.