רשמים מבית ספר החורף לרפואה פנימית, לפלנד, פינלנד ינואר 2018

לכבוד: האיגוד הישראלי לרפואה פנימית

מאת ד"ר שי בריקמן, פנימית ה', מרכז רפואי ה"עמק"

שלום רב,

אפתח בתודה לאיגוד הישראלי לרפואה פנימית שנתן לי את ההזדמנות להשתתף בשבוע החוויתי, המעשיר והמופלא הזה.

לאחר טיסה ארוכה של למעלה מ-12 שעות, נחתנו בלפלנד. ואו.
המקום שונה מאוד מכל דבר אחר שישראלי ממוצע מכיר או חווה. הכל לבן משלג והשמש די חולה. אך זה לא מפריע לפינים להיות מאירי פנים ואדיבים כל כך.

בית הספר נערך בעיירת סקי קטנה העונה לשם LEVI. האירוח במלון והארגון של בית הספר היו משובחים. ניכר היה שהמארגנים חשבו על כל פרט ושמו דגש חזק ביותר על הפן החברתי.
בכל יום ניתנו מספר שעות להנות מספורט חורף ולעשות מסלולי טיול בשלג. לציין לטובה את ספארי מזחלות הכלבים והסיור הלילי לצפות בזוהר הצפוני (!!!).

הרמה המקצועית בבית הספר היתה גבוהה מאוד. רוב ההרצאות היו טובות ומעניינות. הסדנאות (אק"ג, אולטרסאונד) העלו את הרמה בדרגה נוספת. כאשר גולת הכותרת בעיניי היתה הצגות המקרה. היה מרתק לשמוע על אתגרי האבחנה והטיפול במקרים מורכבים ממדינות שונות באירופה, תוך חשיפה לדפוסי חשיבה אחרים אליהם התרגלתי. הופתעתי לגלות שרמת הידע שלנו, הנציגים הישראלים, אינה נופלת מנציגים של מדינות עשירות וחזקות יותר. היה גם משמח לשמוע שרמת הרפואה בארץ נתפסת גבוהה מאוד ע"י חלק מהנציגים איתם שוחחתי.

לתחושתי, היתרון החזק ביותר של ההשתתפות בבית הספר הוא יצירת הקשרים החברתיים בין המתמחים. זו חוויה אדירה להכיר רופאים מסורים ואנשים מרשימים מכל אירופה. בתקווה שאנשים אלה ילוו אותי בעתיד בדרכי המקצועית.

שוב תודה לאיגוד על שאפשר לי להשתתף בשבוע הזה.

ד"ר שי בריקמן, פנימית ה', מרכז רפואי ה"עמק"