רשמים מכנס של בית הספר האירופאי לרפואה פנימית – ESIM 2018 – לפלנד

לפלנד, מינוס 20 מעלות, יורד שלג בכמויות שמעולם לא ראינו. בחוץ הכל לבן-אפור, אין שמיים ואין אדמה, לובשים שכבות על גבי שכבות ורועדים. זה מה שקיבל את פנינו כשנחתנו ב- LEVI, עיירת סקי בצפון פינלנד, שם נערך בית הספר לרפואה פנימית של האיגוד האירופאי. אבל הקור הקיצוני והלובן הפכו מהר מאוד לחברינו הטובים ביותר שאיפשרו לנו טיולי שלג, החלקה במזחלות שלג רתומות לכלבים והרבה סקי.

מלבד הפעילויות החברתיות המרובות והמושקעות שאורגנו, ומלבד הקשרים החברתיים והמפגשים המרתקים עם מתמחים מכל אירופה, התקיים גם כנס מצויין של רפואה פנימית אשר נוהל בצורה מופתית. הוא כלל הרצאות פרונטליות, סדנאות מעניינות וכן הרצאות מזווית אישית – מרצים רבים שיתפו אותנו בחוויות אישיות – טעויות שביצעו ולא ישכחו, אבחנות שפוספסו ובחווייתם את הרפואה הפנימית במדינתם, על מורכבותה.

אחד החלקים המוצלחים יותר מבחינה מקצועית, היו מקרים של clinical cases שהעביר נציג מכל מדינה. לי זה גרם לחזור לתחושות, לסקרנות ולהתלהבות של סטודנטית לרפואה שמנסה לפענח מה האבחנה של החולה, מה כדאי לעשות הלאה, אך הפעם, בניגוד לבית הספר לרפואה, כבר עם הרבה יותר ידע, אחריות ונסיון. אני חושבת שזה החזיר חלק מהתשוקה למקצוע, והזכיר היטב למה הגעתי לשם מלכתחילה. דברים שלפעמים נעלמים מעט או נשחקים בחלוף ההתמחות.

נהניתי מאוד. זו הייתה אחת החוויות המרתקות שעברתי בחיי המקצועיים, ואני מודה לאיגוד לרפואה פנימית על ההזדמנות להשתתף בכנס.

בברכה,
ד"ר תמר צ'סלה, מחלקה פנימית ד', מרכז רפואי "אסף הרופא".