רשמים מסדנת ESIM, לפלנד – 2018

ד"ר יואל אנג'ל // פנימית ג' – המרכז הרפואי תל-אביב

ההשתתפות בבית הספר האירופאי לרפואה פנימית (ESIM) הייתה אחת החוויות המוצלחות ביותר בקריירה המקצועית שלי עד כה.

בית הספר היה הזדמנות יוצאת דופן ללימודים, להיכרות עם מערכות הבריאות ואופן העבודה בכל מדינות אירופה, ויותר מכל ליצור קשרים מקצועיים וקשרי חברות עם מתמחים ומומחים צעירים ממדינות אלו.

הלימודים התמקדו בעיקר בחזרה לבסיס של הרפואה הפנימית – תהליך יצירת האבחנה המבדלת, תוך התמקדות בהטיות קוגניטיביות שונות אשר עלולות להסיט מהאבחנה הנכונה. ביצענו case discussions על מקרים רבים. זו אולי נשמעת חוויה דומה לזו שהייתה לכולנו כסטודנטים לרפואה – אולם כעת, כמתמחים, התהליך משמעותי הרבה יותר היות והוא מחובר למציאות היומיומית כרופאים במחלקות ובחדר המיון. הלימודים "תובלו" גם בסדנאות שונות ומעשירות כגון סדנת אק"ג, סדנת אולטרסאונד ועוד.

ההזדמנות לדיין את המקרים בנוכחות מתמחים מכל אירופה אפשרה לי ללמוד איך מתנהלת רפואה מסביבנו, הן מבחינת תהליכי העבודה והן מבחינת המשאבים הזמינים. בעקבות סדנאות אלו אני מרגיש ביטחון רב יותר באיכות הרפואה שמוענקת בארץ למטופלים.

בנוסף ולא פחות חשוב מכך היה האספקט החברתי. לוח הזמנים כלל לא מעט פעילויות חברתיות, כך שבתקופה קצרה מאד התאפשר לי ליצור קשרים משמעותיים עם יתר המשתתפים. זו הזדמנות שאין כדוגמתה וספק אם אזכה לה בעתיד. קיומו של בית הספר באתר כה יוצא דופן כמו לפלנד הקפואה רק הוסיף לאיכות החוויה ולחיבור העמוק עם יתר המשתתפים.

לסיכום, אין לי אלא להמליץ בפה מלא על ההשתתפות בכנס זה, אשר תרם לי רבות ואני בטוח כי עוד יתרום בעתיד.

בברכה,

יואל אנג'ל