איזה רופא מטפל במחלות הקשורות ל המוח ומערכת העצבים

המוח האנושי, המוקד של הגוף שלנו, מתזמר את כל התפקודים, מתנועות פיזיות ועד לרגשות, מחשבות וזיכרונות. כהרחבה של המוח, מערכת העצבים היא רשת מורכבת המעבירה אותות בין חלקים שונים בגוף. לכן, למחלות או הפרעות הקשורות ל המוח ומערכת העצבים יכולות להיות השפעה עמוקה על חייו של אדם. אך למי הרופא הנכון לפנות אליו כאשר מתמודדים עם מחלות הקשורות למוח ולמערכת העצבים?

המומחים: נוירולוגים

נוירולוגים הם הרופאים המתמחים באבחון וטיפול במצבים המערבים את מערכת העצבים, כולל המוח. הם עוברים הכשרה מקיפה כדי להבין ולנהל הפרעות כמו מיגרנות, אפילפסיה, שבץ מוחי, טרשת נפוצה, מחלת פרקינסון ומחלת אלצהיימר, בין היתר. נוירולוגים עורכים גם בדיקות נוירולוגיות כדי להעריך כוח שרירים, קואורדינציה, רפלקסים ותחושות, ובכך לזהות חריגות שעלולות להצביע על בעיה במוח ובמערכת העצבים.

ייתכן שתרצה לקרוא את המדריך שלנו על הורמונים והפרעות מטבוליות כאן.

מחלת מוח

נוירוכירורגים: מנתחים של מערכת העצבים

בעוד נוירולוגים מטפלים בהפרעות נוירולוגיות בעיקר באמצעות תרופות וטיפולים, מצבים מסוימים המערבים את המוח ומערכת העצבים עשויים לחייב התערבויות כירורגיות. כאן נכנסים לתמונה נוירוכירורגים. מדובר ברופאים מיומנים מאוד שהוכשרו במיוחד לבצע ניתוחים במוח, בחוט השדרה ובעצבים ההיקפיים. מצבים כמו גידולי מוח, מפרצת מוחית, פריצות דיסק בעמוד השדרה ופציעות טראומטיות במוח ובחוט השדרה מטופלים לרוב על ידי נוירוכירורגים.

תפקידם של פסיכיאטרים

פסיכיאטרים, למרות שבדרך כלל לא חושבים עליהם בהקשר זה, ממלאים גם תפקיד מכריע בטיפול במחלות מסוימות הקשורות ל המוח ומערכת העצבים. פסיכיאטריה היא ענף ברפואה המתמקד באבחון, טיפול ומניעה של הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. רבות מההפרעות הללו, כמו דיכאון, חרדה, סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית, נקשרו לחוסר איזון במערכות האיתות הכימיות של המוח.

נוירולוגים ילדים

במקרה של ילדים הסובלים מהפרעות הקשורות ל המוח ומערכת העצבים , נוירולוגים ילדים הם המומחים. יש להם הכשרה מתמחה באבחון וטיפול בהפרעות נוירולוגיות בילדים, מלידה ועד גיל ההתבגרות. מצבים כמו הפרעת קשב וריכוז (ADHD), שיתוק מוחין, הפרעות נוירו-התפתחותיות ואפילפסיה בילדים נמצאים בגדר שלהם.

מערכת עצבים

סיכום

לסיכום, כשמדובר במחלות הקשורות ל המוח ומערכת העצבים , האחריות נופלת בעיקר על נוירולוגים ונוירוכירורגים. עם זאת, גם פסיכיאטרים ונוירולוגים ילדים ממלאים תפקיד משמעותי, בהתאם לאופי הספציפי של ההפרעה ולגיל המטופל. אנשי מקצוע אלו פועלים בצורה מתואמת על מנת להבטיח שאנשים הסובלים מהפרעות במוח ובמערכת העצבים יקבלו את הטיפול והטיפול הטובים ביותר.

אולי תרצה לקרוא כאן על מחלות לב וכלי דם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן