עקירה כירורגית

גוף האדם הוא מערכת מורכבת, הדורשת התערבויות מיוחדות כאשר דברים משתבשים. הסרה כירורגית, בצורות שונות, נהוגה כבר אלפי שנים, מכריתת גידולים ועד עקירת שיניים. בתחום השיניים, עקירה כירורגית נותרה הליך חיוני לבריאות הפה. הוא מטפל בבעיות שלא ניתן לפתור בשיטות פשוטות ופחות פולשניות, ועבור רבים, זהו הצעד המכריע להחזרת הנוחות והתפקוד בחלל הפה שלהם. מאמר זה יתמקד בעיקר בעקירת שיניים כירורגית, ויספק הבנה מפורטת של מתי זה הכרחי, איך זה מבוצע ולמה המטופלים יכולים לצפות במהלך ההחלמה.

מהי עקירת שיניים כירורגית?

עקירת שיניים כירורגית היא הליך שיניים מיוחד הכולל הסרת שיניים שאינן נגישות בקלות או נראות בתוך הפה. שיניים אלה עשויות להיות מושפעות חלקית – כלומר הן לא יצאו במלואן מהחניכיים – או שהן עשויות להישבר מתחת לקו החניכיים. במקרים כאלה, עקירה פשוטה שתכלול רק משיכת השן החוצה, אינה מספיקה.

מתי יש צורך בעקירת שיניים כירורגית?

שיניים נפגעות: שיני בינה, הידועות גם בשם טוחנות שלישיות, נפגעות בדרך כלל ודורשות הסרה כירורגית. אותו דבר עשוי להיות נכון לגבי כלבים או שיניים אחרות שלא בקעו כראוי.

שיניים שבורות: תאונות או עששת חמורה עלולים להוביל לניתוק שן מתחת לקו החניכיים, מה שמחייב התערבות כירורגית.

אולי תרצה גם לקרוא את ציפוי שיניים בחיפה כאן.

דרישות יישור שיניים: במקרים מסוימים, במיוחד בפיות צפופים, ייתכן שיהיה צורך לעקור שן בניתוח כדי לפנות מקום לטיפול אורתודונטי.

מחלת חניכיים: במקרים חמורים של מחלות חניכיים, השיניים מתרופפות עד כדי כך שהן דורשות עקירה כירורגית.

הנוהל: למה לצפות

הערכה טרום ניתוחית

לפני ביצוע ההליך, תבוצע הערכה יסודית הכוללת צילומי רנטגן או לפעמים אפילו בדיקת CT כדי להעריך את מיקום השן ומבנים סמוכים כמו עצבים וסינוסים.

עקירה כירורגית

הַרדָמָה

הרדמה מקומית ניתנת כדי להקהות את האזור. במקרים מסוימים, ניתן להמליץ על הרגעה או הרדמה כללית.

הניתוח

חתך קטן נעשה בחניכיים כדי לחשוף את השן והעצם. לעיתים, ניתן לחלק את השן לחלקים קטנים יותר להסרה קלה יותר. לאחר עקירת השן, ניתן לשים תפרים שיעזרו בתהליך הריפוי.

החלמה וטיפול לאחר

טיפול בכאב

בדרך כלל רושמים למטופלים משככי כאבים לטיפול בכאב, וחפיסות קרח יכולות לעזור למזער את הנפיחות.

הגבלות תזונתיות

מזון רך מומלץ בתחילה, ועדיף להימנע ממזונות חמים או חריפים שעלולים לגרות את מקום הניתוח.

הגיינת פה

שמירה על הניקיון היא קריטית. עם זאת, יש להימנע משטיפה נמרצת ב-24 השעות הראשונות כדי למנוע הוצאת קריש הדם שנוצר בשקע.

מעקב

מטופלים בדרך כלל חוזרים לפגישת מעקב כדי להעריך את תהליך הריפוי ולהסיר תפרים אם הם אינם מתמוססים מעצמם.

סיכונים וסיבוכים

למרות שבדרך כלל נחשבת לבטוחה, עקירת שיניים כירורגית אינה נטולת סיכונים. אלה עשויים לכלול זיהום, שקע יבש ונזק עצבי. לפיכך, חשוב לדון בכל חששות עם רופא השיניים שלך לפני ההליך.

ייתכן שתרצה לקרוא את השתלת שיניים ביום אחד כאן.

עקירת שיניים כירורגית היא הליך שיניים נפוץ אך מיוחד שמטרתו לטפל בשיניים שנפגעו או נשברות מתחת לקו החניכיים. הבנה למה לצפות יכולה להפיג הרבה מהחרדה הקשורה לטיפול זה ולעזור למטופלים להתכונן להחלמה חלקה יותר. התייעץ תמיד עם ספק שירותי בריאות מוסמך לאבחון וטיפול המותאמים לצרכים האישיים שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן